Zenciden İngilizce Öğrenmek

0
1

2010 yazında ingilizce öğrenmek için Boston’a dil kursuna göndermişti babam.
Birkaç ay kursa gittikten sonra kursun kapısında bir zenci ile karşılaştım, adamı hiç tanımıyordum, bir direğin başında dikilmiş birşeyler atıştırıyorduk, o sırada 2-3dk sohbet etme fırsatı oldu.

Sohbetin arasında adam bana NY’a gidip gitmediğimi: “Have you ever been in NY?” cümlesiyle sordu. 2-3 gün önce NY’dan gelmiştim. Tam adama cevap verecektim, hangi tense ile cevap vermem gerektiğini düşündüm. Olay bitmiş ama etkisi devam ediyordu. Present Perfect Continuous olmalı diye düşündüm ama içime sinmedi, past perfect olmalı dedim, o da olmadı. Present perfect’e geçtim. Cümleyi zihnimde kurup öyle cevap verecektim ama olmuyor 🙂 Bu şekilde 1 dk kadar düşününce adam bana bakıp ne düşünüyorsun dedi. Ben de hangi tense ile cevap verirsem doğru olur diye sordum. Adam: “If you’ve been in NY, then say yes, if not then say no” dedi ve akabinde ekledi ” Even i don’t know those fucking tenses” 5-6dk’lık sohbet sonunda adamla ayrıldık ve ben düşünmeye başladım. Biz edilgen çatılı fiilleri çok mu biliyoruz, sadece konuşuyoruz, bu cümleyi etken kurmam lazım, yok bu edilgen olmalı demiyoruz. O zamana kadar çok kasmışım ingilizce öğrenmek için.

Biri ismimi sorsa: “My name is Mikail” diyordum. O zenciyle tanıştıktan sonra sadece Mikail diyorum. O adam kursu bırakmama da vesile oldu saolsun. Babamla konuşup kursu yarıda bıraktım ve Amerikayı gezmeye başladım. Her gün farklı bir olayla, farklı bir konuyla karşılaştığım için ingilizce öğrenebildim. Bugün hala kağıt üzerinde ingilizcem çok iyi olmamasına rağmen konuşabiliyorum.

Tenk yu zenci adam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*