Ana Sayfa Blog

Zenciden İngilizce Öğrenmek

0

2010 yazında ingilizce öğrenmek için Boston’a dil kursuna göndermişti babam.
Birkaç ay kursa gittikten sonra kursun kapısında bir zenci ile karşılaştım, adamı hiç tanımıyordum, bir direğin başında dikilmiş birşeyler atıştırıyorduk, o sırada 2-3dk sohbet etme fırsatı oldu.

Sohbetin arasında adam bana NY’a gidip gitmediğimi: “Have you ever been in NY?” cümlesiyle sordu. 2-3 gün önce NY’dan gelmiştim. Tam adama cevap verecektim, hangi tense ile cevap vermem gerektiğini düşündüm. Olay bitmiş ama etkisi devam ediyordu. Present Perfect Continuous olmalı diye düşündüm ama içime sinmedi, past perfect olmalı dedim, o da olmadı. Present perfect’e geçtim. Cümleyi zihnimde kurup öyle cevap verecektim ama olmuyor 🙂 Bu şekilde 1 dk kadar düşününce adam bana bakıp ne düşünüyorsun dedi. Ben de hangi tense ile cevap verirsem doğru olur diye sordum. Adam: “If you’ve been in NY, then say yes, if not then say no” dedi ve akabinde ekledi ” Even i don’t know those fucking tenses” 5-6dk’lık sohbet sonunda adamla ayrıldık ve ben düşünmeye başladım. Biz edilgen çatılı fiilleri çok mu biliyoruz, sadece konuşuyoruz, bu cümleyi etken kurmam lazım, yok bu edilgen olmalı demiyoruz. O zamana kadar çok kasmışım ingilizce öğrenmek için.

Biri ismimi sorsa: “My name is Mikail” diyordum. O zenciyle tanıştıktan sonra sadece Mikail diyorum. O adam kursu bırakmama da vesile oldu saolsun. Babamla konuşup kursu yarıda bıraktım ve Amerikayı gezmeye başladım. Her gün farklı bir olayla, farklı bir konuyla karşılaştığım için ingilizce öğrenebildim. Bugün hala kağıt üzerinde ingilizcem çok iyi olmamasına rağmen konuşabiliyorum.

Tenk yu zenci adam

DETAYLI EMSAL HESABI (1 EKİM 2017) NASIL YAPILIR?

2
Bu yazı 1 ekim 2017 İmar Yönetmeliğine göre yazılmıştır.
Bir önceki yönetmeliğe göre yapılan hesap için: https://okumusamele.com/detayli-emsal-hesabi-nasil-yapilir/

Çok sıklıkla karşılaştığımız bir konu.

Ali amca gelir ve tapusunu verir. Oğlum bizim bu binayı yıksak yerine nasıl bir inşaat oluyor diye sorar.

Şimdi sırasıyla izlenmesi gereken adımları yazacağım ve terimleri açıklayacağım.

Öncelikle hesaplarımızı yaparken uymamız gereken yönetmelik Tip imar yönetmeliğidir. Eğer inşaat mühendisi, mimar veya bu işlere meraklı birisiyseniz bu yönetmeliği dikkatlice okuyun. Bu yönetmelik İmar Kanunu’na göre hazırlanmıştır ve tüm Türkiye’de geçerlidir. Hâl böyle olunca bir sürü sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Niye mi?
Anadolu’nun bir mahallesindeki bir arsayla, İstanbul’un çok değerli yerindeki bir arsa için aynı şartlar geçerli olur mu? Tabii ki olmaz. Bu yüzden Plan notları diye bir şey çıkmış. Tip imar yönetmeliğinin bir çok yerinde özel konularda ” ilgili belediye yetkilidir” diye bir ifade kullanılmış.

Bir kaç örnek verelim;

 • H/2 arka bahçe mesafesini temin etmek şartı ile bina derinliğini (40.00) m. ye çıkarmaya ilgili idare yetkilidir.
 • Fazla meyilli ve tehlike arzeden yerlerde uygulanacak şekli takdire Belediye yetkilidir.

Ama en önemli madde şu:

Madde 3 – İmar Planlarında açıklanmamış ve bu Yönetmelikte de yer almamış hususlarda lüzum ve ihtiyaca ve civarın karakterine göre uygulanacak şekli takdire, (Değişik ibare:RG-1/6/2013-28664) ilgili idare yetkilidir.

Yani plan notları: Belediyenin Tip İmar Yönetmeliği dışına çıkmadan kendince aldığı kurallardır diyebiliriz. Her belediyede farklı farklıdır. Örnek olarak: Kadıköy belediyesi plan notları

Şimdi gelelim hesap yapmaya.

Elimizdeki bilgiler şunlar: 3315 Ada / 98Parsel

http://webgis.kadikoy.bel.tr/imardurumu/index.aspx  sitesine girip Ada/parsel’i giriyoruz ve karşımıza şu sayfa çıkıyor.

 

emsal örnek çalışma

Gördüğünüz gibi, köşe başında bir arsaymış.
Öncelikle şunu belirteyim: Net hesap yapmak istiyorsanız belediyeye gidip imar durumu almalısınız. Çünkü sistem size bu arsayı autocad veya netcad formatında vermiyor. Bu yüzden net ölçü alamıyoruz. Örneğin bu arsanın kadıpaşa sokağa bakan cephesinde arsanın ufak bir kısmı yola girmiş. Bu ufak kısmın belediyeye bedelsiz terk edilmesi gerekiyor.  İmar durumu alırsak arsanın köşe noktalarının koordinatlarını veriyorlar. Bu sayede net alanı ve cephe uzunluklarını öğrenmiş oluyoruz.

Arsanın kaç m² olduğu bazı belediyelerin imar durumu belgelerinde yazıyor ama bazıları da yazmıyor, kadıköy gibi.
Bu arsanın m²’sini öğrenmek için http://webgis.kadikoy.bel.tr/keos/ sitesine girelim ve arama kısmına 3315/98 yazın. Arsamız 1479,98 m² imiş.
Üstteki yola terk kısmına gelince, zannediyorum 10 m² kadar bir terk alanımız var. Belirttiğim gibi: bunu bedelsiz terk ediyoruz. Bu alanı terk etmeden ruhsat alamıyoruz.

Terk ettiğimiz alanlardan sonra 1470m² kaldığını varsayalım ve devam edelim.

İmar durumundaki KAKS kısmına bakıldığında 2,07 olduğu görülür.

Yani yapılacak inşaat alanı = 1470*2,07= 3042,9 m²

Not: Yazının buraya kadarki kısmı bir önceki yazıyla aynı.

Yeni yönetmelikteki madde şu şekilde: “”emsal harici tüm alanların toplamı; parselin toplam emsale esas alanının % 30’unu aşamaz.””

Yani diyor ki: 3042,9×0,30 artır = 3042,9+(3042,9×0,3)=3955,77m²
Bu kadar inşaat yapacaksın diyor, her şey bunun içinde sadece binada yangın merdiveni yapacaksan, yangın merdivenini ve güvenlik holünü ayrıca eklersin diyor.

Eskiden Taksa dahil olmayan alanlar yangın merdiveni, güvenlik holü, şaftlar, asansörler vardı. %20’ye dahil alan hesabı vardı, kat holü dahildi, balkonun birazı dahildi. Müteahhitler katakulleli işler yapıyorlardı, şaftları büyük yapıp sonradan dairenin içine katıyordu mesela.

Yeni çıkan yönetmelikte bu hesapların hepsi kalktı. Yapacağın toplam m² belli. İstediğin gibi yap.

Hesabı yaptıktan sonra maliyetini hesaplamak için www.insaathesabi.com‘a girmeyi unutma.

Emsal hesabını bana  öğreten Y.Mimar İdris UZUNER (Bkz. Znr Mimarlık) abime çok teşekkür ediyorum.

Bebekle Fitness Yapmak (Videolu)

0

Eskiden haftada bir-iki de olsa fitness’a gidip, koşuyorduk, ağırlık kaldırıyorduk, güya fit oluyorduk. Ömer doğduktan sonra bu çok mümkün olmadı. Ben de fitness’ı eve getirdim. Ömer’i bazen dumbell gibi bazen de bar gibi kullanıyordum. Ömer’le olan çalışmamız şimdilik sadece biceps ve triceps içeriyor. Bizim hanım da evde Ömer’in peşinden koşturarak kardiyo yapmış oluyor. Antremanlarıma zamanla leg press ve squat’ı ekleyeceğim ama belimin biraz daha iyileşmesini bekliyorum.

Bebekle fitness yapmanın en iyi tarafı ağırlıkları zamanla artırmış oluyorsunuz. Biz 7kg başlamıştık, şimdi 12kg ile çalışıyoruz. Videoda tüm çalışmamızı görebilirsiniz.

7 views

Bangladeş Kırsal Bölge Gezisi

0

Eylül 2016 Kurban Bayramında amcamla Bangladeş gezisi yaptık. Yaptığımız gezi çoğunlukla kamplarda, kırsal, fakir bölgelerde oldu. Şükretmek adına benim için çok verimli geçmişti. Ben de sizlerle paylaşayım ki fikriniz olsun.

Belki biraz acımasız olacak ama açlıktan ölen insan ben görmedim. Ama çok fakir, sıfır eğitimli, hasta, sağlıksız çok insan var.

Eğitim neredeyse sıfır diyebilirim.

Aldığım notlardan bazıları:

 • Dakka havaalanında güvenlik çok düşük olduğu için, havaalanının dış kapısından girdikten sonra uçağa girene kadar geçen süre sadece 5dk.
 • Yarım saatlik Dakka-Chittagong uçuşunda su, fıstık ve kek verdiler, aklıma hemen Pegasus geldi.
 • Ülkenin tamamı için konuşuyorum, hiç trafik lambası yok.
 • Yolda giderken sebepli sebepsiz kornaya basmak adettendir.
 • Binaların her katındaki pencerelerde, kapılara ek olarak demir parmaklıklar var. 10.katta bile parmaklık var, hırsızlık çok fazla.
 • 1 tosun fiyatı 500$ civarı. Türkiye’nin neredeyse çeyreği. Ama bir koç fiyatı da 200$ civarında
 • Ülkede çöp tenekesi kavramı yok.
 • Duble yol sadece ülkenin başkenti Dakka’nın tek bir yerinde var. Onu da bir kere görmek nasip oldu. Onun harici ülkenin tamamı tek şerit gidiş tek şerit geliş.
  6 views
 • Ülkenin tamamında sadece 2 camide (Dakka ve Chittagong’da) imamlara maaş ödeniyor. Geriye kalan tüm camilerdeki imam ve müezzin maaşları sosyal dernekler, halk vs tarafından ödeniyor. Birçoğunun aylık aldığı para da 2000 taka (25$) civarında. Bir de camilerin minaresi yok. Türkiye’ye gelen Bengallerin en çok garibine giden minareler.
 • Şarjı uzun giden, kamerası vs olmayan basit bir telefon aldık. 1gb internet paketli sim card dahil telefon 800taka(10$)
 • Muzları çok güzel. Tombul tombul ve çok tatlı.
 • Mutfaklar biraz pis. Ben temiz olanının fotoğrafını paylaşıyorum. Soranlar için: Evet ben de burada yapılan yemekten yedim.
 • Gece yolculuğunda fark ettim. Hiçbir yerde sokak lambası yok. Hatta kırsaldaki birçok dükkanda elektrik yok. Hava karardıktan sonra insanlar yol kenarlarında ellerinde ufak bir fenerle yürüyor ki arabalar kendilerini görsün.Emniyet şeridi bile yok 😀
 • Çok trafik var.
  Chittagong’dan Cox’s Bazaar’a olan yolculuğumuz  11:30’da başladı ve 21:00 gibi hedefe vardır. Arada sadece 2,5 saat kadar bir medreseye uğradık. Yani 140km’yi 7 saatte gittik. Ortalama hızımız 20km/saat. Polis ellerinde cop niyetine kullandıkları plastik borularla trafiği yönetiyor.
 • Arakan bölgesinde bazı sıkıntılar var. Milletin gelinini kızını, karısını kaçırıp şantaj yapıyorlar. İnsanları diri diri yakıyorlar. Ağaç kesmek 5 yıl hapis, bıçak taşımak 5 yıl hapis, ateş bulundurmak 5 yıl hapis, çocuk yapmak yasak vs. Bu insanlar Bangladeşe kaçtıklarında sanki Bangladeş onlara sosyal imkan tanımış gibi, sosyal devlet anlayışı uygulamış gibi oluyor. Bu nedenle baş kaldırmıyorlar. Arakan bölgesinin yarısı ruhingan, onların da yarısı Budist. Aslında oradaki zulüm sadece Müslümanlara değil. Bölgede milliyetçilik, ırkçılık var.
 • Göller çok amaçlı kullanılıyor. İnsanlar burada yıkanıyor, hayvanlar da burada yıkanıyor, mutfak araç gereçli burada yıkanıyor, el-yüz de burada yıkanıyor. Iyy iğrençsin diyeceksin ama burada abdest aldım.

 • Riksha denilen bisikletin fiyatı 350-400$ arası değişiyor. Günlük kazancı en kötü köyde bile 400Taka civarıymış, şehirlerde 600-700Taka civarı geliri var. Köyden hesaplasak ayda 12.000Taka yapar o da 150$ yapar, yani 3 ayda kendi parasını çıkarıyor.

 • Ülkede boş arsa yok. Zaten ufak bir ülke, boş kalan her yere pirinç ekmişler.

 • Ananas da böyle kesilir. Sağolsun şöförüm ilkel yöntemlerle kesti.
  3 views
 • Uçağa girişte Ayetel Kürsi var.

 • Belki de uçtuğum uçak güvenli olmadığı içindir.
  5 views
 • Su kuyuları
  10 views
 • Çok sel olan bölge olmasına rağmen susuzluk büyük sorun. Temiz su bulmak zor.
 • Arakanlıların bulunduğu kamplardan görüntüler
  3 views
  1 view
  2 views
 • Son olarak Lunapark
  3 views

Gaz Lambasında Kitap Okumak

0

Bu sıra kitap okumaya biraz daha ehemmiyet gösteriyorum. Bir boşluğum olduğunda okumaya çalışıyorum. Eskiden eve gelince çayını demle, yanına da kurabiye, kuruyemiş veya muadilini al ayaklarını pufa uzat rahat rahat kitabını oku modu vardı. Ama tosunpaşa ile mümkün değil. Çayı koysan dökecek, kurabiyelerin bulunduğu kabı alacak hem üstünü hem etrafını batıracak, yani bir şey yemek içmek mümkün değil. Ben kitabımı okuyayım o da oyuncaklarla oynasın diyeceğim o da olmuyor illa istiyor ki babamla oynayayım. Ben de alıyorum kucağıma beraber okuyoruz, daha doğrusu ben okuduğum sayfaları sola doğru çeviriyorum o da çevirdiklerimi yırtıyor, kenarlarını kopartıyor, emiyor, kalemle karalıyor. Benim için önemli olan kısım kitabın sağ tarafı, Ömer için önemli olan kitabın sol tarafı. Alan razı veren razı. Altını çizdiğim yer olursa da hemen fotoğrafını çekiyorum ki daha sonra notu bir yere yazabileyim. Gaz lambası modu da arada bir oluyor tabi 🙂

Son Yazılanlar

Zenciden İngilizce Öğrenmek

2010 yazında ingilizce öğrenmek için Boston'a dil kursuna göndermişti babam. Birkaç ay kursa gittikten sonra kursun kapısında bir zenci ile karşılaştım, adamı hiç tanımıyordum, bir...

DETAYLI EMSAL HESABI (1 EKİM 2017) NASIL YAPILIR?

Bu yazı 1 ekim 2017 İmar Yönetmeliğine göre yazılmıştır. Bir önceki yönetmeliğe göre yapılan hesap için: https://okumusamele.com/detayli-emsal-hesabi-nasil-yapilir/ Çok sıklıkla karşılaştığımız bir konu. Ali amca gelir ve tapusunu verir....

Bebekle Fitness Yapmak (Videolu)

Eskiden haftada bir-iki de olsa fitness'a gidip, koşuyorduk, ağırlık kaldırıyorduk, güya fit oluyorduk. Ömer doğduktan sonra bu çok mümkün olmadı. Ben de fitness'ı eve...