Yatırımlık Arsa Alıp Müteahhite Kat Karşılığı Vermek

1
2186

Yatırım metodları gün geçtikçe değişiyor.

Eskiden topraktan daire alıp bina bittikten sonra satmak modaydı. Sonra bunu toprak alıp müteahhite vermek izledi. Bir de burası çok değerlenir diyip bitmiş daire alıp kiraya veren ve yıllar sonra onu satmak.

Burada değineceğim konu ise: Arsa alıp müteahhite kat karşılığı vermek. Dün karşılaştığım bir olay: Yatırımı yapacak kişi 30 yaşında, yıllardır çalışıyor ve 100.000TL biriktirebilmiş. Yakın gelecekte düğünü gözükmüyor. Bu parayı değerlendirecek. Yakacık/Kartal/İstanbul’da bir müteahhit çok büyük bir alana inşaat yapacakmış, oradan arsalar topluyormuş, kahramanımıza da sen bu 200.000 TL’lik arsayı al bana kat karşılığı ver demiş. Bu da işi çok iyi biliyor ya kendi aklınca sorular sormuş: Peki kaç para kazandırcak, teminat vercen mi ? gibi gibi.

Müteahhit buna inşaat bittikten sonra daire m² fiyatının 10.000-13.000TL arasında olacağını söyleyince küçük dilini yutmuş. Hemen bankalara gitmiş, ihtiyacı olan 100.000 TL için araştırma yapıyor. 120 ay kredi çekecek. Her ay maaşının bir kısmıyla krediyi ödeyerek 4 sene sonra daire sahibi olacak.

Burada sorulması gereken sorular şunlar;

  1. Müteahhit nasıl bir müteahhit ki 200.000 TL’lik arsayı kendisi almıyor da sana aldırıyor, parası mı yok, eğer yoksa inşaatı nasıl yapacak?
  2. Sen arsayı satın aldıktan sonra müteahhit senle anlaşmaktan vazgeçerse o arsayı napacaksın?
  3. Olası bir sıkıntı olması durumunda arsaya tek başına inşaat yapılabiliyor mu?
  4. Hisseli tapu mu? vs vs

Bunları sorduktan sonra adam teşekkür ederek gitti ve arsayı almaktan vazgeçti. Az daha kandırılacaktı.

Bu hikaye size çok saçma gelmiş olabilir ama bu tarz düşünceye sahip, kandırılmaya müsait bir sürü insanla tanıştım.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*