Sattığım 100’lerce Kindle

0
12

19 yaşımda, üniversite 1.sınıfı bitirdikten sonra Amerika’ya gitmiştim. Orada “e book reader = e kitap okuyucu” diye bir ürün olduğunu öğrendim. Metroda, otobüste kitap okuyan insanların %90’ı bu aleti kullanarak kitap okuyordu. Hemen ben de bir tane sipariş verdim ve memlekete dönene kadar kullandım ve çok da memnun kaldım. Ürünün özelliklerine, incelemesine hiç değinmeyeceğim çünkü internette çok kaliteli incelemeler zaten mevcut. Ben olayın kendim için büyük, insanlık için önemsiz olan ticari boyutundan bahsedeceğim.

Türkiye’ye dönerken bu kindlelardan bavula birkaç tane atsam acaba satabilir miyim sorusunun cevabını öğrenmek için sahibinden.com’a girdim ve baktım ki nerdeyse hiç satıcı yok ve aldığım fiyatın 2 katına satılabilme potansiyeli var, sayısını tam hatırlamamakla beraber 10’a yakın kindle keyboard modelinden aldığımı hatırlıyorum. O zaman başka model yoktu zaten. Bu kindleları çok hızlı bir şekilde satmıştım ve Amerika’da tanıştığım, yakın zamanda Türkiye’ye dönecek arkadaşlara da belli bir komisyon karşılığında sipariş vermeye başladım. Bu süreç 1,5 yıl kadar sürdü. Bazen oradaki arkadaşlarım bana kargoluyordu, bazen ebay gibi sitelerden direk satın alıyordum ama bu süreçte 100’lerce kindle sattığımı hatırlıyorum. Bazı arkadaşlarıma en az 300 tane sattığımı söylemişim, bazılarına 500. Tam sayısını ben de hatırlamıyorum ama tek hatırladığım öğrenciyken bu paranın çok tatlı geldiğiydi.

Öyle zamanlar oluyordu ki dolabımda 50-60 tane kindle hazırda beklerken, yenileri gelmeye devam ediyordu.

İlk müşterilerimin ayağına gidip kindle’ı teslim ederken bir zaman sonra hepsini ayağıma çağırıyordum ya da ödemesini havale yap, kargo yapayım diyordum. Amerika’ya vize alabilen ve Amerika’da tanıdığı olan bir tek ben olmadığımdan zamanla başkaları da getirip satmaya başladı ve kar marjı çok düştü, ben de bu işi yavaş yavaş bıraktım.

Distribütörlüğünü almak istedim Amazon amcamız “sen kimsin ya” dedi. Türkiye’ye distribütörlük vermeyiz, zaten yakında biz geleceğiz bekleyin dedi.

Bıraktıktan 1-2 yıl sonra bile hala kindle almak için arayanlar oluyordu. Eski kindle’ı bozulmuş yenisini isteyen çok kişiler olmuştu.

Hatta akıllı telefonlarda bilinmeyen bir numara aradığında kimin aradığını gösteren programlar var ya (CIA gibi), programı kullanan diğer insanların telefonunda o numara ne diye kayıtlıysa başka biri aradığında da o şekilde gözüküyormuş. Ben birçok insanın telefonunda “amazon kindle”, “kindle”, “Amerika’dan sipariş” gibi kelimelerle kayıtlıymışım. Birini aradığımda ismim bile çıkmıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*