Patlamış Bel Fıtığına Çözüm – Akupunktur

0
21

3 yıl önce karlı bir gecede arkadaşlarla spor salonuna voleybol maçına gittim, maç çıkışı hava soğuk olduğu için duşumu evde alırım diye düşünmüştüm. Maç dönüşü araba kullanırken belimi hareket ettiremiyordum, anne tabiriyle ter üstümde kurudu diye düşünmüştüm ama eve vardığımda hiç kımıldayamayınca gittiğimiz doktor MR çekilmeden fıtık teşhisini koydu. Sonrasında MR’ı da çekilince kendi gözümle gördüm ve fıtık olduğuma inandım.

Fıtığın MR’da nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız şöyle tabir edeyim: buzdolabı poşetini şişirin ve ağzını bağlayın. Parmağınızla poşete bastırın ve çekin. Oluşacak o çıkıntıyı fıtık olarak düşünebilirsiniz.

Fıtık sürecine geri dönelim. Doktorun özetle söylediği şey şu: Kesinlikle iyileşemeyeceksin, yapabileceğin en iyi şey fıtığın daha fazla ilerlemesini engellemek, bunun için bel kaslarını güçlendirmen lazım bunu da sadece yüzerek yapabilirsin. Fitness gibi ağır sporlar, tenis, futbol, basketbol gibi hareketli sporlar yasak. 15 seans kadar fizik tedavi yapacaksın, ondan sonra kendine dikkat edeceksin, belini, ayağını soğuktan koruyacaksın, sana evde yapacağın bel-karın egzersizleri veriyorum, onları da sakın aksatma ve sonuç olarak bu şekilde yaşayacaksın. 1-2 yıl bu şekilde geçti ama o şekilde yüzmek o kadar sıkıcı o kadar sıkıcı ki anlatamam. Yüzme öyle bir spor ki vücut kaslarının tamamını çalıştırıyor ama kolay kolay gelişmiyor ve bana çok sıkıcı geliyor gerçekten. Yüzmeyi zevkli hale getirebilecek biri varsa lütfen bana bilgi versin de tekrar başlayayım.

Fıtık konusunda 2.yarı şu şekilde devam etti: İş yerindekilerle beraber halı sahaya gittik. Aradan 2 yıl geçmişti ve o kadar yüzmeye gittim, evde her gün bel egzersizleri yapıyordum, hepten iyileşmiş olmasam bile az da olsa iyileşmiş olmam lazım diye düşünüyordum. Ama öyle olmadı, maç dönüşü evde 1 hafta yattım sabah akşam kas gevşetici ve ağrı kesici eşliğinde. Sonra tekrar MR ve bu sefer Fizik Tedavi, yüzme vs yok, KESİN AMELİYAT! Hocam dedim, etme eyleme vardır bir yolu, yok dedi. Masanın altından bir yüzlük sıkıştırdım, o da kurtarmadı J Özel hastaneler böyle işte, ameliyat etmek için ellerinden geleni yapıyorlar, işleri güçleri para diye düşünerek devlet hastanesine gittim, her gittiğim doktor acil ameliyat dedi, başka özel hastaneye gittim o da ameliyat dedi. Ameliyat olmaktan korkmuyorum ama etrafımda ameliyat olup iyileşemeyen bir sürü insan var ve ben de onlar gibi olacaksam neden ameliyat olayım ki diye düşünüyordum. Birkaç gün sonra bir tanıdığın tavsiyesiyle akupunktura gittim. Kendisi boyun fıtığıydı ve tamamen iyileşmiş bana da tavsiye etti, aradım hemen gittim.

Hakan hoca şöyle söyledi: Evet fıtık var, halk tabiriyle patlamış da, ama o kadar da ciddi değil, “akupunkturla tedavi edilebilir” deyince sulugöz sakız çiğnemiş gibi gözlerim yaşardı. Şu şekilde düşünüyordum: Bu hoca dolandırıcı bile olsa, bana tek yapacağı şey iğne batırmak, hiçbir dezavantajı yok, yapacağım ödemenin tamamı boşa gidebilir ama kesinlikle denemeye değerdi. Muayeneye gittiğim gün tedaviye başladım. 1 gün arayla 30 seans gidecektim. 20.seansa kadar sol bacağım topuğuma kadar uyuşmaya devam ediyordu.(Bu uyuşma seansları 3 yıldır havanın soğuk olduğu her zaman devam etmişti) Tedavi biteli 2 ay oldu ve bacağımdaki ağrı tamamen geçti. Hakan hocanın söylemesine göre 2-3 ay sonra MR çekileceğim ve önceki MR’la yan yana koyduğumuzda aradaki farkı görecekmişim. Ama son uyarısını da şu şekilde yapıyor: Sen sonuçta hastasın, bir sakatlık geçirdin, hareketli spor yapmayacaksın, bir süre koşmayacaksın, tempolu yürüyüş ve yüzme serbest, fitness ilk aşamada kesinlikle yasak. İlerleyen zamanlarda bile spor yaparken enerjinin tamamını tüketmeyeceksin %70 seviyelerine geldiğinde bırakacaksın. Kendini riske atmadan yaşamaya devam. Allah’a bin şükür halimden memnunum. Benim gibi sıkıntısı olanlar internetten Maraş Akupunktur diye aratabilir, ben şifamı bulunca çevremdeki hastaları da Hakan hocaya yönlendirdim, kimini tedavi edebilirim dedi, kimine bunu tedavi edemeyiz dedi. Öyle her hastayı iyi ederiz modunda değil kendisi. Hakan hoca hastaya para gözüyle değil, insan gözüyle bakıyor. 2-3 ay sonra yeni MR çekildiğimde eskisiyle birlikte paylaşacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*