Müteahhitin Karını Hesaplamaya Çalışan Arsa Sahipleri

0
2564

Malumunuz bir çok arsaya teklif veriyoruz. Hem bizim müteahhit olarak isteklerimiz hem de arsa sahiplerinin istekleri oluyor. Öncelikli olan tabii ki arsa sahipleri. Çünkü malın fiyatını sahibi belirler. Biz arsamızı müteahhite vermek istiyoruz, siz ne teklif verirsiniz diyen arsa sahiplerini o yüzden hiç sevmem. İstediğin şeyler belli zaten, niye benden teklif istiyorsun, bunları bunları verir misiniz diye sorsana be adam.

Arsa sahiplerinin istekleri çeşit çeşit olabiliyor;

  • Biz şu anda 70m² dairede oturuyoruz, ben yine 70m² dairemi istiyorum.
  • 1 tane 140m² dairemi 2 tane 60m² olarak istiyorum.
  • Dairemden vazgeçip dükkan istiyorum.
  • Dairemin yanında 1000TL de kira istiyorum.
  • Peşinat olarak 50.000TL istiyorum.
  • Dubleks değil normal kat istiyorum.
  • Kapılarım lake olsun, parkelerim masif olsun istiyorum vs vs

Bu ve bunun gibi bir sürü istek olabilir. Bu istekler kimi müteahhiti kurtarırken kimini kurtarmayabilir. Kimi pazarlık yapar, kimi hiç ilgilenmez.

Bir de kendi dairesinden önce müteahhite kalacak daireleri düşünüp hesap yapan müteahhitler var. Yani hesabı şu şekilde yapıyor: Biz tüm arsa sahipleri olarak mevcut dairelerimizi isteyince müteahhite 8 tane 100m² 3+1 kalıyor, tanesi 700.000TL’den 5.600.000TL yapar. Bu bina taş çatlasa 3 milyona biter. Müteahhite çok kaldı. Biz en iyisi 10’ar m² fazla isteyelim. Müteahhite 6 daire kalır. 4.200.000TL hasılat yapar. Müteahhite bu şekilde 1.200.000TL kalır. Yok yok bu da çok oldu. Biz aylık kiralarımızı 200TL artıralım. Bir de şu kadar peşinat isteyelim. Peşinatı yoksa dairelerimizi 1-2m² daha büyütsün. Müteahhitin karını 500.000TL olacak şekilde ayarlayalım.

Bu tarz arsa sahipleri mide bulandırır. Genelde anlaştıkları müteahhitler de kasaplıktan müteahhitliğe Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile geçiş yapanlardır. İşin sonunda hüsran vardır. Tabii işin sonu gelirse. Ne yalan söyleyeyim, böyle arsa sahipleri mağdur oldukları zaman içimden oh olsun diyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*