İSKELE MALİYETİ

0
960

İskele maliyeti çoğu müteahhitin inşaata başlamadan yapmayı unuttukları maliyet kalemlerden birisidir.

İskele, bildiğiniz üzere binanın dış cephesinin yapımında kullanılır. Dış cephede kullanılacak malzemenin cinsine göre iskelenin kullanım süresi de artar. Dış cephede sadece boya yapılacaksa 1 ay kullanılacak iskele, dış cephede seramik yapılacaksa 2 ay, kompozitse 2,5 ay, prekastsa 3,5-4 ay sürebilir.

Birkaç yıl önceye kadar boyalı iskele kullanılıyordu, ama artık galveniz iskelenin kullanımının zorunlu olması iskele maliyetlerini de çok artırdı.

İskele maliyeti 2017 başlarında 45TL/m² civarında, bazı firmaların demir fiyatının ani artışından dolayı satışlarını kısmi süreli duraklattığını da belirteyim. Israrla satın almak istediğimde, sana sattığım fiyata 1 hafta sonra ben alamayabilirim demişlerdi.

İskele m²’si iskelenin bina cephesinde kapladığı alan olarak ölçülür. Bilenler için: 2 adet H çerçeveyi yan yana getirip düz ve çapraz bağlantıyla bağlayınca 5m² alan kaplar.3 tane çerçeveyi yan yana koyunca 10m² alan kaplar. 100 tane H iskeleyi yan yana koyunca da 99×5=495m² alan kaplar. Bu şekilde sonsuza doğru giderken hata payı minimuma düştüğü için pratik hesapta 1 tane H iskele 5m² yer kaplar deniyor. 2.el satış yapılırken bu şekilde satış yapılıyor.

Ürünü 0 alırken her ürünün birim fiyatına göre toplam fiyat belli oluyor. Her ne kadar yönetmelikte bazı zorunluluklar olsa da müteahhitler maliyeti düşürmek için bazı şeylerden kaçıyor: Çift kalas yerine tek kalas kullanmak, merdivenleri sadece 1 sıra için göstermelik almak, bitiş korkuluğu ve tekmelik almamak gibi.

1 katı 200m² olan 5 katlı bir binanın tüm cephelerine iskele kurmak için yaklaşık 1000m² iskele gerekir.

Galveniz iskelenin aylık kira bedeli 2,5TL civarındadır. Yani 3 ay iskele kullanılsa 7500TL yapar. İskelenin kurulumu ve sökümü için de 1 aylık kira alınır piyasada. Toplamda 10.000TL’ye mal olur.

Bazı taşeronların kendi iskelesi vardır. Dış cephe işini yaparken kendi iskelelerini kurarlar, işleri bitince de sökerler. Bu taşeronlar müteahhitin daha çok işine gelse de fiyatları diğer taşeronlara göre daha yüksektir.

Anadolu gezilerim sırasında bırakın galvenizi, boyalı iskeleyi İstanbul’da sadece hurdası para eden eski sıva iskelesi kullanılıyor, onu da geçtim tahtalardan iskele yapanlar gördüm. Size ek olarak Bangladeş ziyaretimde çektiğim inşaat direklerini ve inşaat iskelesini göstereyim.

www.insaathesabi.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*