İş Güvenliği Önlemleri Neden Alınmıyor?

3
1208

Herkesin ağzında bir bakla, yok efenim iş güvenliği önlemleri alınmıyor, alınsa da yeterli değil, müteahhitler bu işten hep kaçıyorlar, adama bak 10.katta kemersiz geziyor, vincin altında baret takmıyor, ayağındaki ayakkabılar çelik burunlu değil, elektrikçinin işini amele yapıyor, çatıda çalışırken ya aşağı düşse, bu adamların sigortası var mı, bu adamlar şantiyede çalışmaya başlamadan önce gerekli testleri yaptı mı, kulaklarında sorun var mı, ya tansiyon, şeker, kalp derken böyle gidiyor. Uzaktan konuşmak kolay tabi.

Üstte yazdığım önlemleri ve benzerlerini bizzat uyguluyoruz. Ama uygulamayan binlerce firmanın olduğunu biliyorum. Bu önlemleri almanın belli avantaj ve dezavantajları var.

Avantajlarını anlatmaya gerek yok zaten. Gelelim dezavantajlarına: Öncelikle iş güvenliği=Maliyet. Hem de ciddi maliyet. Örnekler üzerinden gidelim. Örneklerin tamamı orta büyüklükteki inşaatlar için geçerli. Çok kurumsal firmalarla karşılaştırma yapmayın.

 1. Çarşamba günü dökmeniz gereken beton var. Bugün pazartesi ve kalıpçı döşemeyi yeni bitirdi. Demircinin sırası ama demircinin betonu çarşambaya yetiştirecek kadar adamı yok. Birileri hastalandı veya ayrıldı. Demirci şantiyeye yeni elemanlar buldu getirdi. Bu adam şantiyeye girerken hemen sigorta girişini yaptık diyelim! (Yapmayan çok var) Sağlık kontrollerinden ne ara geçircez. Betonu 1-2 gün erteleyelim fikri ilk başta çok mantıklı geliyor ama betonda muazzam bir sıra var. Sonraki boş gün 1 hafta- 10 gün sonra. E şantiye 1 hafta boş mu duracak. Yeni adam mecburen çalışıyor.
 2. Alçıcı-Sıvacı-Boyacı daire içinde çalışmaya başladı. Duvarlara alçı çekiyorlar diyelim. Dışardan gelen diyor ki hani bu adamların bareti. Yok kardeşim baret maret. Böyle bir uygulama yok. O adama baret taktıramazsın. Aranızdan bazıları: “Takmıyorlarsa gönder başka usta bul” diyor ama hemen hemen hiçbir alçıcı baret takmaz. NET. Gönderince de yerine iyisini bulamıyorsun.
 3. Cephede çalışan adama kemer taktırıyoruz. Bütün gün kemerle geziyor ama kemerin ucunu ipe bağlamıyor. Bahadır usta niye bağlamıyorsun sorusuna da: Bağlayınca hareket edemiyorum. Alt kata inerken, üst kata çıkarken sürekli tak çıkar uğraşamam diyor. Uğraşamazsan git kendine başka iş bul dediğinde ise adam dünden razı. İş çok.

  Peki çalışan mı ekipmanını giymiyor, yoksa işveren mi cimri? Bence %90 oranla çalışan ekipman giymiyor. Baret=5TL, Eldiven=2TL, Ayakkabı=50TL, Kemer=70TL, fosforlu yelek= 3TL, gözlük= 5TL. Bu kadar düşük fiyatlar için işveren maliyetten kaçmaz. İşverenin maliyetten kaçtığı şeyler daha farklı. Katlara bariyer koymaz. Bina etrafına file germez. Çünkü bunlar toplamda 20-30-40 bin TL tutar.
 4. Normalde şantiyeye yeni gelen adamlara, iş güvenliği uzmanı tarafından eğitim verilmesi gerekiyor ama iş güvenliği uzmanı şantiyeye ayda 1-2 kez uğradığından bu da mümkün değil. Gelse bile eğitimi aldım diye imza attırıp geçiyorlar. E malum, 1 iş güvenliği uzmanı 20 şantiyeye bakıyor.
 5. Örnekler çok artırılabilir. Adam spiralle taş kesiyor. Ama spiralin etrafında koruması yok. Yani taş makineden çıksa adamın yüzünü deler geçer ama adamın söylediği “O şekilde rahat çalışamıyorum. Kestiğim yeri göremiyorum.”
 6. Son şantiyede işçileri iş güvenliği önlemi almaya teşvik edebilmek için ay sonu ekipmanlarını en iyi takanlara çeyrek altın hediye ettim. Sonuç: Herkes aynı tas aynı hamam. Kimsede en ufak değişiklik yok.
 7. Belki inanmayacaksınız ama adam şantiyeye parmak arası terlik, şort ve atletle geliyor. Bari normal ayakkabı giy diyince bunalıyorum diyor ve bunlara müsaade eden firmalar var.
 8. Şantiyeye yeni gelen ustaya: “Bak Veli usta geçen hafta şantiyeden biri senin gibi kemersiz çalışırken ayağını ters bastı ve 3.kattan düştü diyorum” El cevap: “Onlar malsa ben napıyım, bana bir şey olmaz.”
  Zaten “bana birşey olmaz” lafı çok klasiktir şantiyede.

Son olarak ustalık belgesi alması için okula ders almaya gönderdiğimiz Muhammet usta birkaç günlük eğitimin ardından test sınavına girer. Sınavın nasıl geçtiğini sorduğumda aldığım cevabı galiba ömür boyu unutamayacağım.

Sınavda sordukları soru: Şantiyede iş kazası olduğu zaman ilk kimi ararsınız?
Muhammet usta bu soruyu yapamamış ve bana dert yanıyor. “Şantiye şefini işaretleyecektim şıklarda yoktu, müteahhit de şıklarda yoktu, kalfaya baktım o da yoktu, garip garip numaralar vardı, o numaraların hepsini toplasan bir tam numara etmez, bu ne biçim soru diyordu” O numaralar: 155,110,112,156’mış. Özetle: Şantiyenin eğitim durumu böyle. Ne kadar zorlarsan zorla.

 

3 YORUMLAR

 1. ulusal basında yayınlanmayı hakeden bir yazı,
  ellerinize sağlık, durum diğer sektörlerde de pek farklı değil maalesef,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*