İnşaat Maliyeti Hesaplama

3
24408

Üniversitenin ilk yıllarında da okuldan boş kalan zamanlarda babamla beraber inşaatlara gidiyordum. Bir yandan inşaatlar devam ederken bir yandan da yeni inşaatlar için görüşmeler yapıyorduk. Ben de babamın yanında bu işleri öğreniyordum. Bir gün babamla beraber Ataşehirde bir binaya teklif verdik. Teklif verdik vermesine ama kafadan teklif mi verilir! Topu topu 1 saat çalışarak teklif mi olur. Ya zarar edersek, ya yanlış hesap yapıyorsak gibi düşüncelere kapıldım. Tabi babam tecrübeliydi, ne kadar teklif vereceğini gayet iyi biliyordu.

O görüşme çok garibime gitmişti işte o gün inşaata başlamadan maliyetini nasıl hesaplıyabileceğimi düşünmeye başladım. Düşünce olarak çok basitti ama icraata geçirmesi çok zor oldu.

Öncelikle Amerika’yı yeniden keşfetme gerek yok diyerek diğer müteahhit firmaların bunu nasıl yaptığını araştırdım. Sonuç: onlar da bizim gibi yapıyormuş 🙂

Bizden daha büyük firmalara baktım sonuç yine aynı. Türkiye’nin lokomotifi olan inşaat sektörünün böyle bir eksikliğinin olması bana çok garip geldi.  Ben de işe koyuldum kendi işimi kendim halledecektim. En son bitirdiğimiz inşaatların maliyetlerini tek tek çıkarmaya başladım. Excelde  1000 satıra yakın maliyet çıkardım. Baktım ki bu böyle olmayacak İnşaatı kendi içinde 30 kategoriye böldüm. Bu şekilde 3 inşaatın harcamalarını tek tek yazdım. 100TL’lik harcamayı bile yazdım.

Bundan sonraki aşamada binadaki  dairelerin bilgilerini, kat bilgilerini, binadaki bodrum sayısını, kaç katlı olduğunu gibi temel bilgileri kullanarak formüller oluşturdum. Bu formüllerde amacım kullandığım temel bilgilerle binadaki tüm metrajları doğru hesaplamaktı.  Örneğin bitirdiğimiz bir inşaatta 1000m3 beton dökmüştük. Yaptığım formülde binanın bilgilerini girince 1000 sonucunu vermesi gerekiyordu. Bu şekilde tüm bina için 100’lerce formül hazırladık. Formülleri hazırlamak hiç kolay olmadı.10’larca taşerondan yardım aldım. Mimar, makine müh, elektrik müh, inşaat müh. abilerimle çalıştım. Onların yetersiz kaldığı kısımlarda babamdan destek aldım. Bu şekilde kör topal bir yerlere geldik. Formüllerin 3 projemde aynı anda tutması gerekiyordu ki doğru formül diyebileydim. Bunu sağlamak 2 yıl kadar sürdü çünkü parametreler çok basit olmalıydı ve sonuçlar bire bir tutmalıydı. %5’ten fazla hata olmasını istemiyordum. Formüller nihayetinde 3 projemde de doğru olunca tanıdık müteahhit abi/amcaların yaptığı inşaatları incelemeye başladım. İşin içine farklı binalar girince hatalı sonuçlar çıktı. Bazı kategorilerdeki hesapları düzeltmem gerekti ama birini düzeltince diğeri bozuluyordu. Bu kısım bizi çok zorladı ama 5-6 ayda bunu da çözdük. Sıra işçilik ve malzeme fiyatlarındaydı ve bu kısım benim için kolayıydı. Muhasebe kayıtları ve babamın bilgileri bunun için yeterliydi. Artık hesaplar öyle bir düzeye gelmişti ki, inşaata başlamadan, proje bile yokken, teklif aşamasında maliyeti %96-97 oranında doğru hesaplayabiliyordum.

Programı bu şekilde 1-2 sene kendimiz için kullandık. Bazı kişiler satın almak istedi, tabii ki vermedim. Çünkü satmak amaçlı yapmamıştım, kendimiz için yapmıştık. Bir süre sonra satın almak isteyen sayısı artınca programı biraz daha görsel bir hale getirip satmaya karar verdik. Nihayetinde de “hesapçı” ortaya çıktı. Programın bu hale gelmesinde şüphesiz en büyük katkı babamındır. Bana sağladığı tüm destekler için, farklı fikirlerimde dahi olsa beni desteklediği için Allah ondan bin kere razı olsun.

Bu yazıyı, programı piyasaya sürdükten 1,5 ay sonra yazdım ve bu günlerde programımızı müteahhitler, eksperler, bilirkişiler, emlakçılar hatta arsa sahipleri bile kullanıyor. Ytü ve İtü’den destek veren hocalarımız mevcut. Kullanan kişilerden aldığımız geri dönüşlerin TAMAMI olumlu. Bu da beni mutlu etmek için fazlasıyla yeterli.

İncelemek isteyenler için www.insaathesabi.com

3 YORUMLAR

  1. Üstad, yazını ve programını inceledim. Gerçekten kaliteli arayüzlü ve detaylı formülize edilmiş işini yapan bir programa benziyor. Ben mimarım, proje çiziminde ustalaşmama rağmen şu an mimar müteahhit sıfatıyla aldığım bir iş için detaylı çizelge çıkartmalıyım. Çizimler şahane ama kafamda parasal bir ampul yakmamakta. Önce ben de senin gibi tüm malzeme listesini çıkarttım ve fiyatları üzerinden tablolaştırdım. Ancak ciddi mesai almaktaydı. Şimdi uygulamanı gördüm eğer hala program anlattığın gibi çalışıyorsa denemek ve kendi verilerimle karşılaştırmak isterim.
    Girişim serüvenin de çok iyiymiş,
    Ellerine sağlık.

  2. Fatih bey merhaba;
    Program tabii ki anlattığım gibi çalışmaya devam ediyor. Hatta daha da gelişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*