Hisseli Tapu Nedir ve Satışında Ortaya Çıkan Sorunlar

86
52098

Hisseli tapu, adı üstünde hisseli işte. Yani tapunun hepsi senin değil, bir kısmı da başkasının. Nasıl yani?
Diyelim ki 10.000m² bir arsa var, senin de 1/10 hissen var. Yani 1000m² si senin ama hangi 1000’in senin olduğu belli değil. Yani yerler belirtilmemiş, sadece 1/10’unun senin olduğu belli.

Bu örneği eski binalarda da görüyoruz. Emekli Salih öğretmen müteahhitliğe soyundu ve arsanın üzerine 10 daireli bir bina yaptı. İnşaatı yaparken bir yandan da sattı. Herkese 1/10 oranında hissesini verdi, tapularını da verdi. Sonra kat irtifakıymış, iskanmış hiç uğraşmadı.

Şimdi o bina 35 senedir hala ayakta ve 10 dairenin de 1/10 hisseli tapusu var. Herkes oturduğu daireyi biliyor ama tapuda kimsenin yeri belli değil.

Bu binadaki birisi dairesini satacakken çok uğraşır, kimse almak istemez vs vs.

Peki niye çok uğraşır, niye kimse almak istemiyor? Tapuysa tapu kardeşim. Tapusuz yer mi satıyoruz sanki. İnceleyelim.

Hisseli bir yerin satışında öncelikli alım hakkı diğer hissedarlarındır. Bu önalım hakkına hukuk dilinde şufa hakkı derler.

Diyelim ki Ali amcamız hiçbir şeyden habersiz, 3.Havalimanı, Kanal-İstanbul projeleri duyumlarından sonra İstanbul/Arnavutköy’deki bir arsanın bir kısmına yıllardır yaptığı birikimle talip olmuştur. Bu arsanın 1/10’unu almak için 500.000TL’ye anlaşmış olsun. Tapu alım-satım masrafı fazla çıkmasın diye tapudaki satışı emlak rayiç bedeli üzerinden göstermişler. Rayiç bedel de 100.000TL olsun.

Olaylar tam da burada patlak veriyor. Diğer hissedarlardan biri, “Ali amcaya dava açıyor ve diyor ki benim önalım hakkım vardı, 100.000TL’yi ben Ali amcaya geri veririm, Ali amcaya verilen tapu iptal edilsin ve benim üstüme geçsin.” diyor. Mahkeme de, satışı yapılan hissenin Ali amcadan iptaline ve davacı adına tapuya tesciline karar verir.

Sonra şöyle bir diyalog oluyor:

– Ali amca: Sağlık olsun, 500.000’imi geri verin o zaman bana.
– Satıcı: Ne 500.000’i amca, 100.000TL’ye sattım ya ben sana. Bak bu da tapudaki satış bedeli.
– Ali amca: Delikanlı iyi güzel diyorsun da biz onu harçlar düşük çıksın diye yapmadık mı? Ben sana 500 vermedim mi?
– Satıcı: Ne söylediğin hakkında hiç bir fikrim yok amca.
Böylece Ali amca 400.000TL’ sinden olur.

Bu davayı açmak için gerekli süre 2 yıldır. 2 yıldan sonra daha dava açılamaz.

Ali amcamın yapması gereken; tapudaki satış bedelini gerçek değerinden göstermek ve satıştan sonra diğer hissedarlara noterden ihtarname çekerek ben burayı aldım, dava açacaksanız hemen açın ya da sonsuza kadar susun demektir.

Hadi Ali amca yaşlı, bu işlerden de çok anlamıyor, tek düşüncesi oğullarına, torunlarına bir şeyler bırakabilmek. Ama çocukları gidip X bir avukata sorsa, avukat her şeyi söylerdi, en kötü internete girip baksa yeterdi. Peki Ali amca bu satışı sorunsuz bir şekilde nasıl yapardı? Amcamın hisse satışını yapan kişi dışındaki hissedarlardan önalım hakkından feragat ettiğine dair imzalı bir yazı alması gerekiyor. Şöyle bir yazı: Şu kişinin, bu kişiye, şu hissesini satması halinde ön alım hakkımı kullanmayacağım ve imza. Bütün hissedarlardan böyle bir yazı aldıktan sonra artık şufa davası falan da açılamaz.

Burada Ali amcaya kızmamak lazım, adam gelmiş 80 yaşına. Kızılacak biri varsa çocuklarıdır. Son olarak diyelim ki Ali amca fazla yaşamadı ve tapuyu kendi adına yaptıktan sonra öldü. Mirası 5 çocuğuna kaldı. Bu 5 çocuk bu tapuya 1/50 hisse sahibi olur.

Bu hikaye çok sıradan oldu ve size bir atraksiyon mu lazım, hikayemiz şöyle olsun.( gerçekten alıntıdır.)
Ali amca şufa hakkından habersiz bir şekilde arsayı kendi adına aldı. Aldıktan 1 ay sonra kalp krizinden vefat etti. Sonra Ali amcanın tapudaki bu hissesi 5 çocuğuna kaldı. Bu çocuklardan biri Almanyada birisiyle evlendi ve çocukları oldu sonra boşandı ve başka adamla evlendi. Diğeri Finlandiya’ya taşındı ve Türk vatandaşlığından çıktı. Bir diğeri zihinsel engelli. Anlayacağınız hepsi sorunlu. Daha çocuklar kendi aralarında anlaşamazken bir de arsanın hissedarlarından biri dava açıyor. Ne kadar zevkli dimi 😀

Not: Hisseli tapuya banka kredisi çıkmıyor.

86 YORUMLAR

 1. Mikail Bey merhaba,

  Böyle bir durumda tapudaki satış bedelini gerçek değerinden göstermek ve satıştan sonra diğer hissedarlara noterden ihtarname çekmek yeterli midir? Başka yapılması gereken birşey var mıdır?

  Teşekkürler

 2. Bence mağduriyet yaşamama adına; satıştan önce diğer hissedarlardan imza alınabilir. Böyle birşeyin geçerliliği olup olmadığını bir avukata sormalısınız.
  Satışı gerçek değerinden yaptıktan sonra, en kötü ihtimalle diğer hissedarlar dava açsa bile satıcı açısından fark eden hiçbir şey olmaz, çünkü aynı fiyata satmış olur. Eğer satıcıysanız sizin açınızdan sorun yok.
  Eğer alıcıysanız; yine en kötü ihtimalle ön alım hakkı diğer hissedarlarda olduğu için paranızı size aynen geri verirler. Maddi zararınız olmaz. Sadece arsayı alamamış olursunuz.
  Ama bunları bir avukata sormanız daha doğru olacaktır.

 3. Merhaba 5 hisseli bir tapu var elimizde evler baglar olsun hepsi 5 hisseli sorum su. Hissedarin biri öldu bankaua borcu varmis icradan geldiler resim cekip gittiler bizimde hissedarlar olarak yillar once kendi aramizda surasi senin birasi benim diye aramizda bölustuk. Icra hisseli mali nasil satar satarsa hadi bizden biri alamadi alan kisi bizim onla anlastigmiz yerimi alir. Yoksa kendi oturdugmuz yer elektrik su olsun kendimiz oduyoruz faturanin benim adima cevabinizi bekliycem

 4. Ben böyle bir tarla aldım. Ve rayiç bedelini ufak gösterdim. Şimdi diğer kişi bana dava açtı ve tarlanın hissesinin önceliği kendinin olduğu tarlayı almak için dava açtı. Sanırım kazanacak. Bunun hiç bir çıkar yolu varmıdır. Ne yapabilirim?

 5. En sık karşılaşılan sorun. Öncelikle satın aldığınız bedelin düşük olduğunu gerçek fiyatının … olduğunu söylemeye çalışın. Bir avukatla görüşmenizde fayda var

 6. Hisseli tapunun sıkıntılarından biri işte. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Avukata danışsanız sizin için daha doğru olur.

 7. Hiseli bir yerimiz vardi satik ortagimiz dava acti alici vazgecip yerimizi geri verdi simdi ne olacak

 8. Sattınız derken, tapuyu yapmadınız gibi anladım. Alıcı vazgeçip yeri size geri verdi çünkü. Bu durumda sorun yok ki? İşlem iptal olmuş işte.

 9. İyi günler Mikail Bey hisseli tapuların müstakil tapuya nasıl dönüştürebiliriz? teşekkür ederim.

 10. Satigimiz insan tapuyu alinca hisedarimiz onu mahkemeye verdi oda yeri almaktan vazgecip tapumuzu geri verdi yalniz mahkeme masraflari avukat ucreti bizim odememiz şartiyla tapu yu geri verdi sonuc ne olur mahkeme masraflari ne kadar cikar en ucuz yolda kurtulmak icin ne yapmamiz lazim

 11. Mikail bey merhaba, bizim anneden kalma bir arsamız var, arsanın imarı çıktı ve 6 hisseye bölündü. Bu 6 hissedardan biri olan bizler dört kardeşiz. Toplamda 550 metrekare olan arsadan dört kardeşe düşen 120 metrekare. Ben buradaki bana düşen hissemi yani 30 metrekare olan yerimi noter aracılığıyla satarsam yani haklarımı alıcıya devredersem sorun olurmu? Avukata sormam gerekirsede hangi avukata sormam gerekir? Teşekkür ederim.

 12. Ömer bey, tabii ki satabilirsiniz. Hiç bir sorun yok. Sadece öncelikli satın alma hakkının diğer hissedarlara ait olduğunu bilin.

 13. Evimizde 2 katli 93 metrekarelik bir yer. Yaklasik 40 yılı var. Bu ev alinirken arsa tapu olarak aliniyor ve ev yapildiktan sonra imari alinirken belediye suurlandirma yapiyor ve 2 katli evin 1/3 bir kiside 2/3 ude baska kiside gözüküyor. 1/3 ü icin yani 33 metrekarelik bir yer icin 96.00p istiyorlar. Yamuteahhite veririm yıktırırım falan diyor. Ne yapabiliriz bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim

 14. Yardımcı olmak isterim ama müteahhit kısmını tam anlayamadım. Biraz daha açar mısınız?

 15. S.A dedemden kalma bir yerimiz vardı.bölündü dörde ben iki hisseyi satın aldım dörtde ikisi benim.ben 2004 de ev ve ahır yapdim kendi hisseme ahirim beyanli işletme olarak işletim evimde beyanli kendim yapdim..dedemden kalma evi belediye yikdi resmi benim mülklerim duruyor.. Çiftçi yim ve bir tek köyde ikamet eden benim devlet gözünde benim..hissedarı birinle sorun yok yani 4/3nde problem yok.ama hissedarı biri giciklik yapıyor.. İcra şuur davası açsam kazanacağımi biliyorum yerim köy imarinda böldürcek oldum onunda imzası kazınmış adam atmaya yanaşmıyor..hisseli yerinde kendi belirledi bana sınır bile değil resmi olmasakda kendi aramızda böldük daha doğrusu o kendi böldü..bu adama ne yapmam lazım..ben tadimiz kaçmadan anlaşma yolundayim ama hiç birşeye gelmiyor.konuşma bile konuşamıyoruz hayvan olsa çekilmez..4./2rwsmi benim beyanlar falan mevcut diğer hissede benim gibi birşey tadimiz kaçmadan çoğunluk bizdeyken ben onun imzası olmadan yerimi ayiramammi..yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 16. esselamü aleyküm hayırlı işler kolay gelsinl.327 m2 lik arsamda eski ev vardı .bu eski evin bir kısmı yandaki arsaya sarkmıştı yani tecavüzlüydü.ben 327 m2 lik yeri satın alırken evimin yarısı yandaki arsada olduğu için o arsanın 5te birinide 90m2 aynı anda aynı kişilerden satın aldım.tapu beyanına e devletten girdiğimde tecavüzlü binaların belirtilmesi yazıyor .açıklamada krokide A harfi ile gösterilen şu kadar m2lik binanın … parsele taşması vardır yazıyor.ben yandaki hissedarlara sormadan nasıl olsa evimin bir kısmı o tarafta diyerek 5te bir olan 90m2lik hakkımı kullanarak yeni ev yaptım.yani evimin bir kısmı tam tapuda yarısı 5te bir lik ortak tapumda.ne yapmam gerekiyor.diğer hissedarlar bu evimden hak talep edebilirmi. ederlerse ne olur .ben bu işi nasıl hallederim.birde 5te birlik hissedarlardan bir tanesi ben o yeri satarken sadece tam tapuyu sattım diğer 5te 1 lik yerin satıldığını bilmiyordum demiş bundan bir şey çıkarmı.yardımcı olursanız minnetter olurum.kolay gelsin

 17. Recep bey hisseli tapu ile bir yer aldığınızda bilmeniz gereken şey şu: Pastanın tamamından %10 aldınız diyelim, hangi %10’un sizin olduğu belli değil. Kafanıza göre iş yapamazsınız yani. Durumunuz biraz karışık ya da ben tam anlamadım.

 18. Yorumunu bu alana yazabilirsin.merhaba iki katlı 3 daireli binanın 1/2 hisseli tapusunu babamın borcunu ödeyerek babamdan satın aldım şu an kardeşim aldığım hissemin yarısı satmamı yada ona ödememi istiyor. 1/2 nin yarısını diğer hissedara sormadan satabilirmiyim yada 1/2 nin yarısını 3. bi kişiye satabilirmiyim diger hissedar tapuda imza atmak zorumdamı satıştan sonra bi terslik olurmu bilgilendirirseniz sevinirim

 19. merhaba bir arazi var yarısı benim boş arazi yarısı kardeşimin ev var fakat tapunun hepsi onun üstünde yarısını kendi üstüme nasıl alabilirim.

 20. Bizim 61 dlum tarla var ama babanemle kardedinin ustune musterek tapu rshmeli olunca 2 si uzlasamadik yerin satisini vermek istiyorum alma onculugu icra sstidinda bana sunulurmu oncelik benim alma hakkim varmi

 21. Merhaba.satıcı dublex daireyi bölmüş.faturalarıda ayırmış.%60 olan hissesinin %30 unu satıyor.ben almak istiyorum. Bu şekilde bir daireyi almak sorun yaratırımı.

 22. Babam abime satış yapmış 3 de 1 rini abime satışı vermiş biz 7 kardeş babam 3 yıl önce satışı vermiş geri nasıl alır… Noterden satışı vermiş babam 64 yaşında suan

 23. Salih bey bir sıkıntı olmaz. Ama o evi alırken bankanın vereceği kredi çok az miktarda olur. Öncelikli satın alma hakkı üst kattaki dairenindir. Satın almadan önce üst kattaki daireyle anlaşın.

 24. @Ali: Ali bey detaylı bilgi vermeniz gerekir, bir avukata gitmenizde fayda var.
  @Osman: Öncelikli satın alma hakkı diğer hissedarlarındır. Sakın dairenin satışını düşük göstermeyin, sonra mağdur olmayın.
  @karaoğlan: Babanız abinize satmış, ne gibi bir sorun var bunda?

 25. Merhaba babam iki parselin ortasinda kalan 2 halama ait arazinin bir hissesini satin aldi( yer dedemden miras kalik) diger halam sufa davasi acti gercek degeri 200 bin
  Tapuda 100 bin gosterdik
  Elimizde 200 bin TL dekontta mevcut
  Bu hisseye hem sinirdasiz hemde yakin akrabadan devir aldik(1957 ibk karari) sufa ceyran etmez diyor
  Sonuc ne olur nasil bir yol izlemeliyiz
  Cevabinizi bekliyorum
  Iyi gunlrr

 26. Slm.374.6 metrekare olan arsanın 188.3 babamdan miras kaldı 141/748 pay bana ve kız kardesime,47/374 anneme bulundugumuz yerde bizim 5 katlı binamiz var.sorum su diger hissedarlarin yani yanimizdaki paydaslar186metrekare yerlerini satmak istiyorlar fakat fiyatta anlasamiyoruz (onlar bir müteahhit girerse bana bunu verir hesabı icersindeler) uzlasma olmazsa ve bizi arsa uzerinden satış icin mahkemeye verirlerse bizim durumumuz ne olur.not:186 metrekarede gecekondu 188 metre karede 5 katlı bina (bizim) var.

 27. bi ev hissesi aldım ama ev tamamlandıgı durumda kalan kısmını ödücek durumum olmadıgı için hissemi satışa cıkardım emlakcım benim adıma satış sözleşmesi düzenlemiş ve hissemi satmış suan paramıda alamıyorum bu durumda yasal haklarım nedir benim imzam olmadan benim hissem nasıl satılır benden sözleşmeyi satış ayarlıcam die ele gecirip mühtemelen imzamı taklit ederek hissemi satmış bu durumda ne yapmam gerek?

 28. Merhaba babamın ölümünden sonra bize arsa kaldı. 5 kardeşiz. Ben payımı satmak istiyorum. 1000/5000 hisse sahibiyim. İmar yok, kardeşlerim de payımı alacak güce sahip değil. Başkasına satabilir miyim? Arsada herkes kendi yerini arasında bölüştü ufak evler yaptılar baraka tarzında. Ben yabancıya satabiliyorum değil mi? 2014ten sonra satış yasaklandı diye okudum kafam karıştı yardımcı olur musunuz

 29. Merhabalar. Efendim bi yakınım iskanlı kat mülkiyetli bir daire satın almış. Ancak e devlet üzerinden giriş yapıp kontrol ettiğinde hisse bilgileri diye bir bölüm çıkıyor. Ve orada 1.000/1.000 yazıyor. Bu tam olarak nedir

 30. Merhaba Mikail bey ben hisseli tarlanın hisselerini topladım ama beşte 1nin beşte 1 i kaldı bu şahıs öldü eşi oğlu reddi miras yaptı kardeşleride reddi miras yaptı ben bu hisseyi alıp nasıl satış yaparım

 31. Dublexi ikiye bölmüş. Her şeyi ayrı. Tapuyu bağımsız hale getirmek mümkün müdür? Sahibi de iyi niyetli temiz bir insan. Üst bölümü makul bir fiyatla satıyor. Alırsam nasıl bir problemle karşılaşırım. Şimdiden teşekkürler.

 32. kolay gelsin kensel dönüşüme girmiş bir arsamız ve imzalan mış ön sözleşmelerimiz var ama bi sıkıntımız var çözemedik hissedarın biri hissedara mahkeme açtı senin yerin benim diye tabuda ikisin de ismi var ikiside hissedar senin yerin benim hakkım diyor başka bişey demiyor nasıl çözülür teşekkürler

 33. merhaba,
  hisseli tapu deniyor ama kafamız kafam karıştı, 1ay önce aldığım zeytinliğin önceki tapusu tek hisseli, yani tek bir kişiye ait. tapu sahibinin kardeşlerinin yada bizim bilemediğimiz hisse sahiperinin hak isteme gibi bir durumu olur mu?

 34. @Mustafa: Avukata danışınız.

  @Abdurrahman: Avukata danışınız.

  @Ufuk: Avukata danışınız.

  @Mahmut:Avukata danışınız.

  @Fatih: Hissenin tamamı o kişiye ait demek.

  @Sezer:Avukata danışınız.

  @Ebu Bekir: Muhtemelen ucuz olduğu için tercih ediyorsunuz. Alın gitsin, alırken hisseli tapu aldığınızı bilin. Hissesi çok düşük olmasın, bina yıkılınca karşınıza çıkacaktır.

  @Mert: Mahkemenin sonunu bekleyin. İstanbulun yarısı aynı mahkeme ile boğşuyor.

  @Emir: Tapu tekse tektir, soruyu anlamadım.

 35. yorumlar için teşekkür ederim, ancak, zeytinliği aldım. önceki tapu tek kişiye ait yani müstakil. önceki tapuda başka bir hissedar olmadığı için yine de herhangi birinin bizden bu arsayı geri isteme elimizden alma durumu olur mu?

 36. Yorumunu bu alana yazabilirsin.slm ben bi bahce aldim bahce 4 kardesindi ben 3 unden. Aldim sadece biri satmadi yanin yuzde 75 ni aldim o kalan yuzde 25 pay sahibi bana on alim davasi acabilirmi saygilar

 37. selamın aleyküm mikail bey. babam 1992de vefat etti. üzerinde 4 parselli bi arsa var toplamda 3800 metrekare, 3 kardeşiz en büyük abim vefat etti. eşi ve 5 çocuğu var. benim ihtiyacım olduğu için hakkıma düşeni satmak istiyorum fakat diğer hissedarlar yanaşmıyor. Şimdi ben intikal yaptırıp arsanın borcunu ödersem sonra kendi hisseme düşen hisseli arsamı başka birisine satabilir miyim? eğer satarsam bi sorun oluşur mu? lütfen beni aydınlatırsanız çok severim. saygılarımla

 38. S.a biz bir hisseli tarla aldık tarlanın değerini aldığımız fiyattan göstermeyip düşük gösterdik öğrendiğimize göre hissedarlardan birisi dava açacak olmuş ve bizde tarla bize akraba olmayan birisine rayiç bedelini çok yüksek gösterip sattık bu durumda bu tarla sorunu nasıl çözülür

 39. İyi günler aneanemin babasına ait olan bir tarlada hissesi görünmüyor anneannemin diğer çocuklar görünüyor ne yapmamız gerekiyor şimdi arsa satılacak ama onun adı yok mirasçı olarak gorunmuyormus ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

 40. Merhaba 4500 m2 hisseli arsa 5 yil once kismi kamulastirmaya ugramis. %45 civarinda hisselerde azalma soz konusu. Ben ilk kez 130 m2 hisseyi 4 yil once sorunsuz sekilde aldim. Bugun ikinci bir 140 m2 aliyorum. 1.sorum bana karsi izale i suyu acilabilir m? 2. Sorum bu arsanin kamulastirmasinin iptali icin eski hissedarlar dava acmisti. Yeni hissedar olarak bu davadan yararlanip hissem oraninda m2 arsam buyur mu? Tesekkurler

 41. Merhaba, 6 hissedarli henüz tapu intikali çıkmadı dededen kalma bir 4 katlı bina var kardeslerden biri müteait e verip hakkini almak istiyo.Karşılığında 2.5 daire alinacak fakat hissedarlardan biride hissesini abisine verecek. İntikal çiktiktan sonra hissesini hemen mi yoksa, müta.anlastiktan sonra mi devretmesi daha uygun olur.

 42. selam 8 hisseli yeri 2 hissesini ben aldım ama mevcut değeri alişim 20.000 bin tele ama ben degiri,ni 50.000 bine cikardim bu büyük hisseli olam şahız benım degeri düşürme gibi bir yolu varmı

 43. MERHABA;
  ŞUFA DAVASI DEVAM EDEN HİSSELİ ARSA ÜZERİNDE BİR DAİREM VAR RAYİÇ BEDEL BİLDİĞİNİZ ÜZERE DÜŞÜK BEN ŞİMDİ BUNU GERÇEK DAİRE FİYATINDAN 3. KİŞİYE SATSAM TAPU VEYA DAVA DOSYASINDA ŞERH KONULMAMIŞ BU ŞEKİLDE SATSAM MAHKEMENİN VERECEĞİ KARAR NE OLUR DAVANIN SEYRİ NE OLUR YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

 44. 1998 yılinda 16 hisseli bir tarim arazisinin 15 hissesini aldım kalan 1 hisseyi sahıs verme konusunda sıkıntı yapmiyor fakat maliye ve icra daireleri tarafından ipotekli oldugu icin alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor adamın borcu hissesinin degerinden cok yüksek. Hisse degeri 5bin lira civarı fakat borclari 100binleri aşiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 45. 4 hisseli bir arsada(üzerinde 4 ev bulunmakta ) hissedarlardan biri 2007 de evinin(ruhsatsız) 1. Katını A kişisine satıyor 2014 te de A kişisi B kişisine satıyor fakat bu süre zarfında her iki alımdada diğer hissedarlara ihtarname çekilmiyor B kişisi evin abonmanlıklarını üzerine alınca ortaya çıkıyor şuan zaman aşımı olduğu için tapu iptal davası açılamıyor izaleyi şuur davası açılması gerekiyor tahminen bu dava ne kadar sürer ve maliyeti ne olur (36 bine almış son alan kişi) 100 m2 olarak tapuda hissedar olarak görünüyor anlaşma yoluna da gitmiyor…Saygılar.

 46. merhaba
  Bir arsa aldık , aldığımz arsa 7 sene önce verasetle 6kişiye tam intikal etmiş , biz bu sene 6kişiden tam olarak aldık. Bizimde bilmediğimiz verasete intikal etmemiş ,başka bir hissedar çıkarsa ne olur,tapu iptale gidermi

 47. Merhaba bizim müşterek arsa var ama 7 müşterek herkesin evi var ama tapusu ayıramıyoruz bir kişi vergisini ödemiyor bizde tapuyu ayıramıyoruz sorum biz 7 dönüm hepsini mahkeme kararıyla satabiliyormuyuz

 48. Merhaba. 300 m2 arsa içerisinde,1 katlı kargir ev olarak geçen iki kişilik hisseli tapum var diğer hisse sahibiyle sorun yaşıyoruz,ben kendi hissemi satmak istiyorum ,satış işleminde diğer hissedarın imza vermesine gerek varmıdır ve tapu belgesi olmadan işlem yapabilirmiyiz.Şimdiden yardımlarınız için Teşekkür ederim.

 49. Dededen kalma bir ev var,, 5 hissedar var eş ve dört çocuk.. bir hissedar diğer 4 hissedardan 2 sinin payını para ile tapuda resmî alıyor,, diğer satmayan hissedarlar işi bozabilir mi yada ilerde mahkemeye verip diğer 2 hisseyi alan kişinin hakkına müdahele edebilir mi..

 50. Merhaba. 300 m2 arsa içerisinde,1 katlı kargir ev olarak geçen iki kişilik hisseli tapum var diğer hisse sahibiyle sorun yaşıyoruz,ben kendi hissemi satmak istiyorum ,satış işleminde diğer hissedarın imza vermesine gerek varmıdır ve tapu belgesi olmadan işlem yapabilirmiyiz.Şimdiden yardımlarınız için Teşekkür ederim.

 51. iyi günler bizim hisseli tarmamız var bize düşen hisseyi satmaya karar verdik 10 seneyi geçkindir babamın üzerine kök tapu diyolarmış alıcı satış bedelinin üstünde göstermek istiyor bi sıkıntı olurmu bize yada diğer hissedarlarımıza

 52. kat itifaklı diye aldığım dairenin tapusunda 50/252 hissesi ……..oglu adına kayıtlı iken satışından tescil edildi.
  m:160/252 arsa paylı 5 nolu meskenin 50/160 payında …. …. ve 110/160 payında …. …. lehlerine kat irtifakı.
  tapuda böyle yazıyor, ben normal daire olarak aldım. 3 katı yasal 2 katı kaçak binanın 3. katı (yasal katlardan) aldığım daire. Ne yapabilirim?

 53. Yukarıdaki yorumda belirttiğim evi alış tarihim 10/06/2005 cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 54. Mikail bey merhaba.

  Benim kayınvalidemlerin 5 kardeş hisseli bi evi var. Ben evi almak istiyorum. 4 kardeş satma taraftarı. 1 kardeşse hissesini satmak istemiyor.

  Çoğunluğun satış kararına bir etkisi oluyor mu . Evi almak istiyorum . Ne gibi bir yol izlemeliyim.teşekkürler

 55. @ismail: Diğer hissedarlar almıyor diye başkasına satamazsınız diye birşey yok. Tabii ki satabilirsiniz. Ama satış bedeline dikkat edin, diğer hissedarların ön alım hakkı olduğunu unutmayın.

  @Feyzullah: Siz birinin dava açtığını öğrenip tekrar yüksek fiyattan satamazsınız ki, sattıysanız ne güzel işte, çözmüşsünüz bile 🙂

  @Onur: Sorunuzun cevabını bilmiyorum.

  @Erdem: Kafanıza göre değer artıramazsınız. Hangi fiyata satıldıysa değer odur.

  @Kadir: Sorunuzun cevabını bilmiyorum.

  @Yavuz: Yardımcı olacak birşey yokki. Üzerinde ipotek var. İpotek’i kaldırma bedeli de size çok gelecek. Sıkıntı durum.

  @İlknur: Maliyetler hakkında hiç bilgim yok.

  @Fatih Balat: Diğer hissedarın onay vermesine gerek yok. Ama satış bedelini düşük göstermeyin.

  @Koray: Hep düşük gösterilirdi, yükseğini ilk defa duydum. Hiç sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

  @Fatih Örs: Sonuçta o kişinin de hissesi var ve söz hakkı var. Zorla sattıramazsınız ya. Hatta sizin o 4 hisseyi alsanız bile sizden geri alma hakkı var.

 56. @Adem Dede: Sinir oluyorum öyle insanlara ya. KEsin olmamakla birlikte, bildiğim kadarıyla her ev kendi bağımsız değerlenir.

  @Ahmet: Tabii ki, hisseli tapunun olayı bu zaten.

  @Köksal: Tapu yapılırken dairenin bu şekilde olduğunu kabul edip aldınız. İş bitmiştir.

 57. Selamlar
  Rahmetli annem dayimdan hisseli tapu aldi , dayim buraya kentsel dönüşüm geleceğini ve değerleneceğini söyleyerek annemi kandirdi.Annem hastalığının ilerlemesinden dolayi vefatindan önce tapuyu bana devretti.Ben binayi zar zor buldum belediyeden kaçak yapi olduğunu öğrendim . Soruna gelince benim elimde 28/649 hisseli tapu var ama bana ait ne olduğunu bilmiyorum.Yani binadan herhangi bi daire yada başka birşey olduğunu nasıl öğrenebilirim.Bir yol gösterirmisiniz

 58. Mikail bey Merhabalar 8200m2 zeytinlik var tapu babam ve amcamın üzerine babam satmak istiyor amcam yanaşmıyor 1/2 satmak için tapuyu tek tek ayırabiliyormuyuz? Ayrıldığını farzedersek nerenin kime ait olduğuna nasıl karar veriliyor veya kim karar veriyor veyahutta bu şekilde 1/2 hakkımızı satabilirmiyiz…

 59. rumunu bu alana yazabhisleilirsin.hisseli aldığım dairenin kacak oldugunu ögrendim bina kentsel dönüşüme girerse evini kaybedersin diyorlar dogrumudur

 60. Merhaba mikail bey bizim. 3300m2 arsa icerisinde 1571 m2 arsamiz var icinde ev var sehir icinde tapusuda var ama 1729 m2 de baskasinda bizim yerimizi satmak istiyoruz ve diger hissedara soyluyoruz durumum yok alamam diyor ama imza atmayada yanasmiyor burayi nasil satabiliriz ve birisi cikip diyorki bu arsada benim 250 m2 e yerim var. Elimde senet var verin diyor bu yer babamdan kaldi anneme ama ne babamin ne bizimle alakasi olan kimsenin imzasi yok bunun yeri satmamiza bir sorunu olurmu cevabinizi bekliyorum lutfen tesekkurler

 61. Mikail bey merhaba,
  Bizim dededen kalma, içinde köy evi olan, yaklaşık 370 m2 arsamız var. Dede vefat edince arsa babam da dahil 5 kardeşe kalıyor. Daha sonra belediye bu arsaya imar planı yapıyor ve 50şer m2 herhangi bir yakınlığımız olmayan iki hissedar daha katılıyor. Toplamda arsa 7 hissedarlı oluyor. Sonradan katılan iki hissedar hisselerini satmak istiyor. Kardeşlerin maddi gücü olmadığı için alamıyorlar. İki hissedar bu hisseleri ya alın yada biz sizin hisselerinizi almak istiyoruz diyor. Kardeşlerde babadan kalan arsalarını satmak istemiyorlar. Mahakeme yoluyla bize satış yaptırabilirler mi ? Böyle bir durumda biz hisselerimizi nasıl koruyabiliriz ? Bu iki hisseyi başkasına satabilirler mi ?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Cevabınızı bekliyorum.
  İyi günler.

 62. @Fatma Kaya: Belki de anneannenize miras kalmamıştır. Olabilir mi?
  @Kasım Kaçmaz: Afiyet bal şeker olsun.
  @Selin: Bence hiç fark etmez.
  @Emrecon: Elinizdeki tapuların hisselerinin paylarının toplamı payda yapıyor mu? Yapıyorsa tamamı sizdedir, yapmıyorsa hiç sizin olmamıştır.
  @Baturuzturk: Sizin adınıza üzüldüm, dayınız gibi insanları gördüğüm duyduğum zaman elime geçse de hamur gibi yoğursam, burnundan getirsem, yerlerde sürüklesem diyorum içimden. Yapabileceğiniz birşey yok. O arsada bir hisseniz var işte o kadar. Yani o yapı yıkılınca 649 hissenin 28’i size ait o kadar.
  @Zekeriya kaynar: Hisseli tapuda hangi nerenin kimin olduğunu resmiyette belirleyemezsiniz. Babanız satmak istiyorsa ilk olarak amcanıza satmalı, o almazsa başkasına %50 hissesini satabilir. MEvcutta babanızın kullandığı yeri, yeni alan kişi kullanmaya devam eder.
  @Gültekin: Tapunuz varsa sıkıntı olmaz. Şöyle bir örnek vereyim. Katta 2 dairesi olan 4 katlı bir bina var. Müteahhit daha sonradan 2 kat daha yapıyor ve tapusunu alıyor. Yani 2 kat=4 daire kaçak. Sizin oturduğunuz daire de bu şekilde. Bina yıkıldıktan sonra arsa sahiplerine 800m² alan düşüyor diyelim. Bu 800m² kaçak olmayan 8 daire arasında bölüşülmeyecek, 12 daire arasında bölüşülecek. Yani Tapunuz varsa hiç sıkıntı yok.
  @Tamer: Öncelikle 250m2 isteyen adamın elinde tapu varsa vardır yoksa yoktur. Senet falan hikaye. Ama büyüklerinizin arasında bir söz verilmiş olabilir onu büyüklerinize sorun. Diğer soruda da diğer hissedarın hissesini siz satın almaya çalışın. Olmadı müteahhitle anlaşmaya başlayın %99 tıpış tıpış gelir. Bulunduğunuz bölgede işi bilen bir müteahhite durumu anlatın onlar gelip teklif versin. Siz zorlayınca sanki müteahitten habersiz para alıyormuşsunuz gibi anlayabilirler. Onlara diyin ki: Bizim bulduğumuz müteahhitleri beğenmiyorsan sen bul.
  @Avcı baki: Sizi çok iyi anlıyorum. Ama işi çıkmaza sokuyorsunuz. 50m2 arsanız var zaten. Ya siz onlarınkini alın ya onlar sizinkini alsın.

 63. merhaba annemin babasından kalma yaklaşık 6 tane arsa ve harman yeri görünmekte ancak herbirinde hisse sahibi sayısı değişkenlik gösteriyo hisse sahiplerini nasıl çıkartabilir? Ayrıca bu hisse sahiplerine ulaşmadan satış sağlamak mümkün olabiliyor mu?

 64. İyi geceler mikail bey iki hisseli bi ev var hissedarın biri kendi hissesini satıyor 2 katlı ev ama tapuda her iki hissedarın 55.80 m2 gözüküyo satan bir hissedarın hissesini almanın ne gibi zararı olur almanın sakıncalı mıdır

 65. Yorumunu bu alana yazabilirsin.Merhabalar benım hısselı bır arazım var hissedarlardan bırı satın almak ıstıyor ben satmak ıstemıyorum mahkeme yoluyla satın alabılırmı bılgı verırsenız sevınırım

 66. Syn avukat bey biz belediye satışı ile ev aldık lakin bura belediyede hisseli gözüküyor ama tapu o mahallede olmadığı için tapu elimizde yok.. belediyeye buranın elimizden geri alinma olasılığını sorduk kesinlikle belediye satışı tapu gibidir kimse sizden alamaz dedi sizler yani diğer hissedarlarsa istemediği sürece kimse burayı yıkamaz dedi.. tapu yakında 2018 veya 19 da çıkacak diyorlar .. daha sonra diğer hissedarlar ile anlaşıp kat ittifaki almak istiyoruz sizce buranın durumu ne olur avukat bey..

 67. meraba ali amcanın aynı olayı bizdede var ama hepsi değil sonu farklı. şimdi bizim hisseli yeri diğer hissedarlar x firmasına satmış bu firma bize ihbar gönderiyor 1 tirilyon gibi bir rakam yani masraftan kaçmamış kimse. bizim bu parayı verip dava açıp izalei şuyu davası ile yeri alma şansımız yok yer 1 trilyon etmez şirket sahte kendileri kurmuş yeri elimizden almak istiyolar açık arttırmaya düşürüp. ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz ??

 68. saygılar 280m2 kargir müstakil babadan kalma evimiz var 4 hisse ben kendı hissemi yabancı birine satabılrmıyım

 69. iyi akşamlar 18 yıldır bölüşulmeyen miras var kardeşlerden biri icra yoluyla sattırıp diğer 2 kardeş mirastan pay alamicak diyor böyle yapma hakkı varmı teşekkürler

 70. Merhaba Mikail Bey
  Ben Almanyadayim, Biz üc hisseli bir arsanin sahibiyiz, arsa ankarada, imar gecmis ve Mütait anlasmasi yapilmis. Hisedar olan kardesim kendine düsen payini yani ücde birini bir baska birine sözle satmis. Bu satis böyle mümkünmüdür, eger mümkünse nasil bu arsayi geri alabiliz? Saygilarimla

 71. Yorumunu bu alana yazabilirsin.merhaba annem ikinci evliliğini yaptı ve ikinci kocasından önce öldü 8ay sonrada kocası öldü babasından kalma evi kocasının çoçukları ve torunlarına küçük paylar kaldı biz evi satıcaz herkesten vekaletname aldık biri vermiyor nasıl satış yapabiliriz

 72. Merhaba Biz 5 kardeşiz babamdan kalan tarlalardaki hisselerimizi hepimiz kardeşimize devrettik. Tapuda “Satış yoluyla Pay Temliki” yazıyor.Biz para falan almadık , tarlalar çok değerliymiş , kardeşimiz bize bundan bahsetmedi, bizi kandırarak tarlaları aldı. Biz dava açıp , malllarımızı geri alabilirmiyiz.

 73. Yorumunu bu alana yazabilirsin.bizim bir ev birde dukkanimiz vardı tek tapu çünkü inşaat bitmemiş ve belediye ruhsat vermemiş hisse tabusu bazı nedenlerden dolayı dükkanı sattı tapuda verdik şimdi evde oturuyoruz lakin tapu gitti alan kişiyle anlasip tapulu yarısını bize verebilirim teşekkür ederim

 74. Mikail bey kolay gelsin
  Benim sorum söyle hisseli bir arsamız var tapuda tarla gözüküyor 65 dönüm tarla içinde bizim hissemiz 280 m2 ve üzerine 3 katlı ev yaptık 3 kardeş fakat tapu agbimin üzerine dolayısıyla herşey onun adına kayıtlı biz bu durumda nasıl hak alabiliriz şu anki durumda bize istese hiçbirşey vermez. 280 m2 Hisseyi tekrar nasil paylasabiliriz

 75. merhabalar, bizim 2 katlı 2 hisseli imarlı olmayan bir evimiz var. satmaya kalktığımızda tapuda 18 uygulamasından kaynaklanan 3. bir kişiye 22 m2 arsa payı verilmiş toplam arsa 132 m2. bu 3. kişi vefat etmiş, çoçuklarına ulaşıp belediyenin rayiç bedeli (rayiç bedeli m2 si 40 tl olarak görünüyor belediyede ) üzerinden para teklifinde bulunduk satışın yapılabilmesi için, kabul etmediler, dava açıp mahkeme sonucunu beklesek çok uzun bir süreç alacak, nasıl bir yol izlememiz gerekir, teşekkür ederim

 76. Mikail Bey merhaba, şirketimize ait arsalara imar geldi. Ancak üzerinde hisse gözüküyor. Tapuda bir yanlışlık mı oldu dedik. Hissedar şahsı tanımıyoruz. Böyle bir hissedarimiz olmadığına dair dava açabilir miyiz? İlgili şahıs veya tapuya karşı. Olumsuz sonuclanirsa bir kaybimiz olur mu?

 77. @Ferhat: Gerçekten ilginç olmuş. Tapuya sorsanız söyler zaten, hissedarınız sonuçta. Davaya ne gerek var.
  @Cihan: Durumunuz gerçekten çok karışık. Kolay kolay çözüleceğe benzemiyor. Yardımcı olamıyorum malesef.
  @Bülent: Üstünüze almanız çok zor. Abiniz size satış yapmak istese, sizden önce alım hakkı diğer hissedarlara ait. O iş biraz yaş gibi. Avukata sorsanız iyi olur.
  @funda: ne sordunuz anlamadım.
  @Fatma: İmzalar atıldı, iş bitti.
  @Anonim: Size de mi hisse kalıyor? Bilmiyordum.
  @Ali rıza: Sözle satış olmaz.
  @Hatice: Mirasçıysa gayet de alır.
  @Uğur: Öncelikli alma hakkı diğer hissedarlarındır ama onlar almazsa satabilirsiniz.
  @Harun: Yeri nasıl elinizden alacaklar ki?
  @serkan: Öncelikle ben inşaat mühendisiyim. Yanlış yönlendirmek istemem. Bilmiyorum.
  @Erdal: Evet alabilir.
  @Kübra: Bir sakıncası yok. Hisseli Tapu olur sadece.
  @Hilal: Onlara ulaşmadan satış olmaz.

 78. Merhaba Biz 5 kardeşiz babamdan kalan tarlalardaki hisselerimizi, hepimiz kardeşimize devrettik. Tapuda “Satış yoluyla Pay Temliki” yazıyor.Biz para falan almadık , tarlalar çok değerliymiş , kardeşimiz bize bundan bahsetmedi, bizi kandırarak tarlaları aldı. Biz dava açıp , malllarımızı geri alabilirmiyiz. kardeşim ben kimseyi kandırmadım kendi isteğinizle verdiniz diyor , tapuda memur sordu , kabul ettiniz diyor, iki kardeşim de onu tutuyor , ne yapabiliriz , ben kendim yeterlimiyim almak için. Kandırıldığımı ispat edemem, kendim attım imzayı , bu durumda ne yapabilirim , şansım varmı? Kolay gelsin .

 79. Merhaba Tevrat bey, ben kardeşime iki yıl önce babamdan kalan 2 arsa , 3 tarladaki hakkımı para falan almadan Tapuda devrettim, maddi durumu iyi değildi , ben şimdi verdiğim tapuları geri alabilirmiyim , tapuyu iptal ettirebilirmiyim. Para almadığıma , karşılıksız verdiğime tüm köy şahit. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*