Hiç Bilmediğim Fizikten 3 kere 100 Almak

0
12

Lise son sınıfta Fizik dersinde öğrendiğimiz konuların çoğu ÖSS sınavında çıkmıyordu. Tam hatırlamıyorum ama şu şekildeydi: 5-6 ünite görüyorsak sadece 1 tanesi sınavda çıkıyordu ve ne çıkacağını kestirmek çok zordu. Diğer tarafta her sene çıkan sorular vardı. Bu durumda çıkma ihtimali yüksek olan sorulara çalışıyordum ve fizik dersini okulda böylece boşluyordum. Ama o kadar boşlamışım ki dersten 2 ile geçmem bile çok zor. Ne yapıp edip kopya çekecektim.

Sınav 1
Sınıfta 2’şer kişilik sıralarda oturuyorduk ve 3 sıra, 2 koridor vardı. Sınıfın şekli resimdeki gibi. Hoca kağıtları sırasıyla A ve B diye dağıtıyor ben de yanımdaki arkadaşla kağıtları değiştirip koridorun diğer tarafındaki arkadaştan kopya çekecektim.

Hocayı iyice tanıyordum, sonuçlar doğruysa hoca 10 puanı veriyordu. Çözümün gidişatına hiç bakmıyordu. Ben de konuyla ilgili tüm formülleri hazırladım, her soru için bazı formüller yazdım, arkadaştan cevabı öğrendiğimde çözümün gidişatını da ona göre ayarlıyordum. Arkadaşın tek yaptığı Sınavda 10 soru vardı, 1 tanesini kendim yaptım. 9 tanesinin de cevaplarını arkadaştan aldım. Sınavın bitmesine 10dk kala 100’lük kağıdıma bakıyorum. Ne olur ne olmaz diye kendi yaptığım sorunun da cevabını sordum. 2-3dk’lık sürecin sonunda hocanın kağıtları AB AB AB diye değil de AB AB BA diye dağıttığını öğrendim. Ben yanımdaki arkadaşla kağıtları değişince sıkıntı olmuş, kopya çektiğim arkadaşla farklı grupmuşum meğer. Kopya çektiğim arkadaş sınavı bitirdikten sonra yanındakinin de sorularını çözmüş ve onun cevaplarını bana söyledi. Ben tüm soruların cevaplarını silip diğer cevapları yazdım. Sonuçta cevaplarımın hepsi doğru ama gidişatlarım çok çok yanlış. Şöyle bir örnek vereyim: Soruyu çözmüşüm, bir gidişat var, en sonuna gelmişim ve 8/2=4 yazacağım ama 4 cevabı A grubunun cevabı, ben 8/2= -1/kök2 yazmışım. Hoca dese ki 8/2’yi nasıl -1/kök2 buldun, direkt disiplin. Sınav sonucu açıklandı ve 100 almışım. Kopya çektiğim arkadaş da nasıl olduysa 90 küsür bir not aldı ve arkadaşla aram biraz bozuldu. Sana daha kopya falan yok dedi.

Sınav 2
Bu sefer sınav test olacaktı ve sınıfta kimse kopya vermedi bana. Sorular test olduğu için sınavın bittiği anda en ufak bir kargaşada 3-4 tane sorunun cevabını öğrensen 20-30 puan yapıyor. O yüzden hoca sınav bitiminde kimsenin ayağa kalkmamasını ve herkesin kağıtları arkadan öne doğru uzatmasını istedi. Biz dersleri 80dk blok ders olarak işliyorduk ve sınavı ilk 40dk’lık bölümde yaptık, diğer 40dk’lık bölümde hocanın sınavları okumaya başlayacağını bildiğim için arkamdaki arkadaşın bana uzattığı sınav kağıdına kendi kağıdımı eklemeden bir öndeki sıraya verdim. Kendi kağıdımı da sıranın altına koydum. Herkes hocanın etrafına üşüştü ve hoca sınavları okumaya başladı. Ben tüm cevapları öğrendim, arkaya geçtim ve tüm cevapları işaretledim. Hoca masası etrafında sınavları okuduğu kargaşada ben de kağıdımı araya sokuşturdum ve ondan da 100 aldım.

Sınav 3
Bu sınav klasik olacaktı ve kopya çekmem mümkün değildi. Hiçbir çözüm bulamadım ve okula gitmedim, sabah ilk iş hastaneye gidip rapor aldım. Hoca sınav bitiminden hemen sonra soruların çözümlü halini panoya asıyordu. Ben de hoca sınıftan çıktıktan hemen sonra soruları ezberleyecektim ve sanki okula yeni gelmiş gibi hocanın yanına gidip hasta rolü yapacaktım ve hocanın aynı sınavı bana da yapmasını sağlayacaktım. Hoca okuldan sonra yanıma gel sınav olacaksın dediğinde dondum kaldım, tamam hocam dedim ve çıktım öğretmenler odasından. Çıkışa kadar stresli bir şekilde benzer sorulara çalışıyordum ama yok arkadaş 3-5 saatte öğrenilecek gibi değil. Vakit geldi, hocanın yanına gittim, kalın Serway kitabını aldı, boş A4 kağıdını önüme koydu ve yaz oğlum dedi, sayfa 165 soru2 30puan, sayfa 453 soru1 40 puan, sayfa 266 soru4 30 puan. Bunları çöz dedi. Bir yandan da kendisi yanımda sınav kağıtlarını okuyordu. Ben baktım bu sorular çok zor, kendi yazdığım sayfa numaralarını ve sorularını çözümlü olanlarıyla değiştirdim. Sayfa 165 soru2’yi, sayfa 200 soru3’le değiştirdim. Kağıda sadece sorunun çözümünü değil, soruyu da çizdim ve hocanın kitabın kapağını tekrar açmamasını umdum. Kendi değiştirdiğim soruların tamamı çözümlü soru olduğu için kitabın sonlarındaki çözümlere baka baka kağıda yazdım. Hoca da soruları değiştirdiğimi anlamadı ve tahmin ettiğiniz üzere o sınavdan da 100 aldım ve dönem böylece kapanmış oldu. Eğer 1 sınavdan tökezleseydim hoca durumu anlayıp diğer sınavlarıma da bakacaktı ama çok şükür öyle bir şey olmadı.

Hiç bilmediğin dersten de 3 tane 100 böyle alınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*