Hayalimdeki İnşaat Müh. Bölümü

3
903

Notlarım ortalamanın üstünde olsa da okul okumayı hiç sevemedim. İnsan anlamadığı şeyleri sevmez ya bu da o misal. Yapı statiği dersinden A ile geçtim, mesnetin ne olduğunu dersi geçtikten sonra öğrendim. Mukavemet dersinde sınıfa mukavemetin anlamını sorsan yarısından çoğu bilmez. Yapı malzemeleri dersinde zannediyorsun ki inşaatta kullanılan malzemelerin bize yarayan bilgilerini öğretecekler, yok efendim ne mümkün, alçının formülünü, klinkerin bilmem kaç derecede birşeylerle reaksiyona girip çimento olduğunu vs. öğrettiler, pardon ezberlettiler, kopya çektirttiler. Genel Jeoloji dersinde Mustafa hocamız derse girdiğinde şöyle demişti: “Sondaj anlatacağım, müfredatımızda yok. Müfredatımız olan dinazorları dinlemek isteyen yan sınıfa geçsin.” hay yaşa hocam. Bize senin gibiler lazım.

3 yıl önceydi, babama çok ısrar etmiştim. Üniversite kuralım, sadece inşaat mühendisliği bölümü olsun, sonradan zaten kendi kendine ünümüz artar. İnşaat mühendisliği bölümü nasıl olur öğretelim diğer okullara demiştim. Profesöre, doçente ihtiyacımız yok, bize piyasa profesörü lazım demiştim de konu çok uzamadan kapandı. Ne mi istiyorum? Üniversiteden bir şeyler öğrenip mezun olmak.

Bazı samimi hocalarıma bu konuyu açtığımda: Üniversitede öğretilen farklı, piyasada öğrenecekleriniz farklı. İkisinin arasına bir çizgi koymak gerek demişti. Piyasada öğreneceklerinizi üniversitede öğretirsek okulun ne anlamı var, direk şantiyede çalışmaya başlayın demişlerdi. Onlara kısmen hak versem de sistemin değişmeye ihtiyacı olduğu bir gerçek.

  • İnşaat mühendislerine Topografyadersi koyuyorlar. Teodolit’ti galiba yanlış hatırlamıyorum inş. O aleti öğretiyorlar. Bir rivayete göre Fatih, İstanbul’un fethinde kullanmış, o kadar eski yani. Onu bitirdikten sonra da bize bir nivo zimmetliyorlar, 5 kişi bir nivoyla etrafta kot farkı ölçüyoruz. Bari piyasada kullanılan total station vs ver de ne olduğunu bilelim, yabancı kalmayalım.
  • Akışkanlar mekaniği diye bir ders var, final sınavı zamanlarında olayın mantığını çözeyim dedim, meğersem atık su dağıtımı gibi bir hesaplar yapıyoruz. Kanalizasyon hesapları vs. Yine bu ders çok mantıklıydı, yapılan hesabın bir mantığı var en azından.
  • Yapı malzemeleri dersinde o kadar fazla kimyasal formül ezberliyorduk ki zannedersin Genel Kimya. Dersten aldığınız not lisedeki kimya dersinizin notuyla doğru orantılı.
  • Karayolu-demiryolu: Çok verimli olan bu 2 dersten geçmeniz projeyi yapmanıza bağlı. Baktım ki hiçbir şey anlamıyorum. 200TL’ye projeyi çizip çıktısını bile alıyorlardı. E napalım, mecbur.
  • Yapı statiği 1-2, hep bir yerlere göre moment aldığımız, mesnetlere gelen kuvvetleri hesapladığımız bu derslerden AA ile geçmeme rağmen üstte de belirttiğim gibi o çizdiğimiz sistemleri, o kablo gerilmelerini, kafes sistemleri hesaplamadan önce keşke 2d olarak çizdiğimiz/hesapladığımız şeyleri real D olarak gösterseydiniz be hocam.
  • Zemin mekaniği/Temel inşaatı/Genel Jeoloji derslerini işlerken çok verimli olduğunu düşünüyordum, hocalarımız da süperdi, her şey süperdi ama madem süperdi okul bittikten son şantiyeye gittiğimde neden bir yorum bile yapamıyordum.
  • 2013 yılında betonarme1-2 dersinde ben neden 6fi nervürsüz demirle hesap yapıyorum. Artık ilerlemek gerekmiyor mu?
  • Betonarme yapı tasarımı dersinde 150 sayfa hesap yapıp, ne hesap yaptığını bilmemek size de garip gelmiyor mu?
  • Şantiye yönetimi dersi veren hoca şantiyeden bihaber olur mu arkadaş!

Tabii eleştirmek kolay, kolaysa gel düzelt, doğrusunu yap diyeceksiniz. O fırsat bana tanınmıyor, tanınsa da yapabilir miyim? Bir kısmını belki..

Ama derslerin gündem ağırlıklı olması lazım. Bazı derslerde dışardan birileri gelip konuşma yapıyor. O derslere katılım diğerlerinden daha fazla oluyor, neden acaba?

Hocalardan ricam anlattıkları şeyleri öğretin, ezberletmeyin, öğrencileri kopya çekmeye mecbur bırakmayın. Hangi dersti hatırlamıyorum, ihtiyacımız olan formüller sınav kağıdında yazıyordu, ezberlemenize gerek yok demişlerdi. Öyle olmalı zaten, tebrik ediyorum süper uygulama. Sınavdan önce her şeyi ezberleyip iyi bir notla geçip, sınavdan 1dk sonra ezberlediklerini unutan öğrenciden kime ne hayır gelir.

Dersleri anlatan kişilerin dersi bilgisi önemli, ünvanının kimseye bir faydası yok. Şantiye görmemiş hocaya şantiye ile ilgili ders anlattırmayın, çağırın X şantiye şefini seve seve anlatır. Proje müdürleri çağırın, müteahhitleri çağırın.

KPSS’den, Ales’ten, YDS’den yüksek not alıp okula asistan olarak “Kapak atıp” sonra ben de bir şekilde doç, prof olurum diye düşünen asistanın kendine hayrı yokken öğrencilere nasıl olsun. Derste soru çözerken birisi soru sorduğunda 10dk ara veren asistanı kim takar?

Yazacak çok şey var da yazamıyorum. Başım belaya giriyor. “Birileri hakkında atıp tutuyormuşum.” Oysa isim de vermedim hiç.

Olumlu eleştiri yapmayı unuttum. Üniversitelerimizde bizi hakkıyla yetiştiren, piyasaya çıktığımızda ezik duruma düşmememizi sağlayan, bize hayatın gerçeklerini öğreten hocalarımıza teşekkür ediyorum. Onlara saygım sonsuz.

3 YORUMLAR

  1. Yazın için çok teşekkür ederim. Bende bu 2 ay içinde mezun olucam .Üniversite hayatımı 1 sayfayla özetledin .Bakalım piyasaya çıktığımızda iki kelam edebilecek miyiz. 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*