Gini Katsayısının Ne Olduğunu Öğrenin

0
30

20/01/2018 cumartesi gecesi ev ahalisini uyutup, Ömer’in sütünü hazırladıktan sonra kendime bir çay demleyip, Ömer’in bebe bisküvisinden biraz aşırdım ve salondaki koltukta yerimi aldım. Bu gece okunacak kitap: Mahfi Eğilmez hocanın “Örneklerle Kolay Ekonomi” kitabı. Şimdi anlatacağım konu da bu zamana kadar hiç duymadığım “Gini Katsayısı”

Çok basit tabirle şu işe yarıyor: Türkiye’de kişi başı GSYH=10.000$ civarı. Yani 38.000 TL diyelim. Şimdi sen diyorsun ki yok be Mikail nerdeee. E sen kazanmıyorsan ben kazanmıyorsam bu ortalama nasıl çıkıyor. Sonuçta memleketteki herkesin ortalaması 38.000TL çıkıyor. Demek ki birileri çok kazanıyor, birileri az kazanıyor.

Örneğin: Sen, ben, Ali amca, Ahmet amca, üst komşu, o bu toplam 10 kişiyiz ve yıllık 1000TL gelirimiz var. Toplamda 10.000TL gelirimiz var. Çok zengin bir adamın da yıllık 100.000TL geliri var. Toplam 110.000TL gelirimiz oldu ve 11 kişiyiz, ortalama GSYH’mız 10.000TL. Hepimizin 1000TL geliri varken ortalama oldu 10.000TL, işte sistem böyle işliyor.

Gini kaysayısı da bu gelir eşitsizliğini ortaya çıkartıyor.

“Eğer gelir dağılımı tam anlamıyla eşitse, yani bütün değerler mutlak eşitlik çizgisi üzerindeyse o zaman gini katsayısı sıfırdır. 0-1 arasında değişen katsayı, sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımı eşitliğinin, bire yaklaştıkça gelir dağılımı eşitsizliğinin arttığını ifade eder. 2015 yılında Türkiye’nin gini katsayısı: 0,397. Bu oran gelir dağılımının oldukça adaletsiz olduğunu, yani bu ortalama gelirin çok üzerinde ve çok altında gelir elde edenler olduğunu gösteriyor bize. Kişi başına geliri, gelir dağılımı sonuçlarıyla birlikte ele alınca kişi başına yıllık gelirin 10.650$ olduğunu söylediğimizde niçin bazılarının güldüğünü ve niçin bazılarının kızdığını anlamak mümkün oluyor.”

                Kaynak: Örneklerle Kolay Ekonomi

 

Bu orana bakıldığında Türkiye’de gelir eşitsizliğinin yüksek olduğu yorumlanıyor. Toplumda birileri çok kazanırken, birileri de çok az kazanıyor. Ama eleştirel insanlar hep şu örneği veriyor: Bak Finlandiyaya 0,26. Bak Norveç’e 0,27. İşte öyle olcaksın, böyle olcaksın. Kimse demiyor ki Amerika’nın da Gini katsayısı 0,39.

Konuyu daha fazla araştırmak isterseniz oecd.org’u inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*