Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Gerçekten Uzman mı?

2
2556

Ahmet amcaya daire satacaktık, oğlum benim birikmişim bu kadar dedi titrek elleriyle bir kutunun içindeki ufak kare kağıtlardan birine yazdı,  akabinde: “Bu daireyi bizim hanım da çok beğendi ben de ama şu iliğimizi sömürecek bankalara muhtacız sanırım.” Deyince işin içine banka girdi.

Banka Ahmet amcaya kredi vermeden önce, daireyi bir experin görmesi gerekiyor.

Bkz. Exper=eksper=gayrimenkul değerleme uzmanı=GDU

Buraya kadar sorun yok da, o eksper bizim daireyi bakmaya gelip bir de dünyayı kurtaran adam modunda hava atıyor ya bitiyorum orda ya. İlk başlarda, benim de çömez olduğum zamanlarda bu GDU’ları çok iyi bir seviyede sanırdım. Sonraları BARAJI GEÇTİM ÜNİVERSİTESİ’nden mezun olup 6 ay inekler gibi bir sınava çalışıp sınavı geçen kişilerin de gelip bizim dairelere değer biçmeye geldiğini görüyorum. Sonra yine fark ettim ki bazı gelen kişiler BGÜ üniversitesinden bile mezun olamadan gelmiş aynı işlemi yapıyor. O zaman karar verdim ki piyasa bazı iş bilmezlerin elinde.

Not olarak ekleyeyim: Bu mesleği layıkıyla yerine getiren, kendini geliştirmiş, henüz geliştirmese bile bu yolda çalışan, mesleğinin hakkını veren kişilere saygım var. Ama bu işte iyi para varmış ya dur bende olayım diyenleredir sitemim.

Ben de merak ettim ne sınavıymış bu, 1 gün çalışsam geçerim dedim. Zaten piyasanın içindeyim bunlar hep bildiğimiz şeyler dedim ama öyle değilmiş. 1,5 gün full çalışmayla sadece 2 modülü geçtim, diğer 2 modülden kaldım. Fark ettim ki öğrenmelik değil de ezberlemelik bazı şeyler var. Ya bunları ezberlersin ya da bu sınavı geçemezsin diyor sayın SPL.

Bu GDU arkadaşlar sadece daireleri değerlemekle kalmıyor. Ofis, plaza, arsa, Avm vs vs her şeyi denetliyorlar. Daire gibi ufak şeyleri değerlerken ellerindeki listeye “tick” işareti atıyorlar. Sonra onu pc’de doldurup buranın değeri işte bu kadardır bey amca diyorlar. Her nasıl oluyorsa %101 ihtimalle o değer dairenin satış fiyatının genelde %30 aşağısında kalıyor. Banka da o değerin %75’ine kredi verince Ahmet amca dairenin parasını nakit vermesi gerekiyor.

Konut değerleyenlerin aksine arsa değerleyenlerle de çok muhatap oldum. Özellikle ellerindeki teorik kalemlerin aksine bu işi pratikte yapmak isteyen bazı GDU arkadaşlar inşaat maliyet hesabı programımızı ( www.insaathesabi.com) satın alıp oradaki rapordan da bazı bilgiler ödünç alıyorlar.

Velhasılı kelam; bu sektörde de her sektörde olduğu gibi çürük yumurta sayısı çok fazla. Birçok GDU’da meslektaşının artıklarını temizlediği için bana hak verecektir.

2 YORUMLAR

  1. Hayatında inşaat’a girmeyen , hasbelkader liseden mezun olan ve hasbelkader 4 yıllık işletme iktisat maliye veya antropoloji beden öğretmenligi gibi programlardan mezun olan arkadaşlar 2-3 ay çalışarak lisans sahibi oluyor sonra 1500-2000 lira verince değerleme şirketleri ( evet 1500-2000 lira ) yaaa ben ama para var diye girmiştim sektöre diye ağlayıp zırlıyorlar … Şimdi sen ne proje okumayı biliyon nede o bina kaça mal olacagını veya değerleme esasları dersini öğrenmeden 1 m2 daireye düşen arsa bedel fiyatını hesaplamayı biliyon ( öyle 3-5 kuruşluk 4A imar varmış mışta yanlardan arkadan 3 önden 5 çek ottuttur bitti gitti değil bu iş ( bunu bile söyliyemiyorsun hatta) emsal hesabı yapmakta o iş ) … Bu bağlamda bu mesleğin hakkı kesinlikle başta mimar inşaat müh . sonra şehir bölge plancısıdır ( haritacıda değildir ! ziraa aldıgı imar tapu kadastro kanunu ) … En çok yatkını’da aralarında inş. müh. dir . ziraa bu adamlar ekonomi dersi ve imar hesabı dersleri ayrıca yeniden yapı maliyetini bilen adamlardır … SPK’ nın b*k yemesinden başka birşey değildir … He versin herkese lisansı sıkıntı yok , yarın birgün bankalar kitliyecek zaten sadece o 4 meslek dalından mezun ve lisansı olsun diye , o zaman işte antropoloji mezunu veya beden hocası işssiz kaldıgında yaş 35 oldugunda ne b*k yiyecek kuzum ??? Siz siz olun dostlar bu lisansı bu meslek dallarında değilseniz almayınız üzülürsünüz !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*