BODRUM KAT SAYISININ İNŞAAT MALİYETİ İLE İLİŞKİSİ

0
1155

Birkaç ay önce bir mimarla görüşürken müşterisi için bina maliyetini kaba taslak hesaplıyordu. Yaptıkları etüt üzerinden normal katların m²’sini 1100TL’den, bodrum katları ise 400TL’den çarpıyordu. Neden öyle yaptığını sorduğumda: Bodrum katta bir şey olmadığını, normal katlar gibi içinde duvar, alçı, boya, mutfak, banyo vs hiçbir şey olmadığını söyledi. Kısmen haklı olsa da bodrumun da kendine göre farklı maliyetleri var. Nelerdir bunlar;

  • Bodrum kat sayısını artırınca eş zamanlı olarak hafriyat m³’ü artıyor.
  • Kat sayısı arttığı için temel kalınlığı muhtemelen 10cm kadar artacaktır. 10cm’i küçük görmeyin. 400m² temel olsa 40m³ fazla beton yapar. O da yaklaşık 6000TL yapar.
  • Daha çok bodrum kat demek, hafriyat aldıktan sonra çökme ihtimali o kadar yüksek yan duvarlar demek. Yani kazık, ankraj, kuyu temel demek.
  • Ne kadar aşağıya inilecekse, bodrum katın etrafına o kadar perde yapılacak, ona göre demir, beton artacak, kalfanın işçilik ücreti artacak, perdenin etrafına su yalıtımı maliyeti artacak.
  • Bodrum katın havalandırma maliyeti artacak, otopark olarak kullanılacaksa otopark için boya, yönlendirme tabelası vs maliyetler eklenecek.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Çok özel bir durum olmadığı taktirde bodrum kat maliyeti gerçekten de normal kat maliyetinden daha fazla değil, ama m²’si 400TL’den de hesaplanmaz. Neyse ki o mimar arkadaş artık programımızı kullanıyor. Müşterilerine maliyetleri rapor halinde veriyor.

www.insaathesabi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*