Bir Emlakçı Atasözü – Her şey hazır Notere Gideceğiz

0
605

Her gün farklı farklı emlakçılardan birbirinden farklı arsa teklifleri alıyorum. Emlakçılar bu işe nerden ve nasıl bulaşıyor hemen örneklerle anlatayım:

  • Örnek 1: Arsada 20 daireli bir bina var. Bina kentsel dönüşüme gitme kararı almış. Binada bu işle ilgilenen 4 kişi var, diğerleri ise bekleme modunda. Güzel teklifler gelince ilgileniriz diyorlar. Neyse bu 4 kişi birbirlerinden bağımsız bir şekilde hareket ederken her biri farklı bir emlakçıyla anlaşıyor. Bu binaya ne teklif verirler, sen araştır, sana da şu kadar komisyon diyor ve ağızlarına sakızı veriyor. Bu emlakçılar da başka emlakçılara bu işi paslıyor ve onlar da arasın, en kötü komisyonumun yarısını veririm diyor. O sırada bazı müteahhitler üstün körü de olsa bir çalışma yapıp veriyorlar. En nihayetinde bir emlakçı ciddi bir müteahhit buluyor ve o müteahhite diyor ki isterseniz mal sahibiyle tanıştırayım sizi. Herşey hazır, proje de çizilmiş, notere gidilecek….

Bir emlakçı bir müteahhiti bir arsa sahibiyle tanıştırırken aynı anda başka başka emlakçı da aynı döngüyü yapıyor.

Bazen öyle oluyor ki, aynı yere 2-3 müteahhit eş zamanlı teklif veriyor.

Aradaki bazı emlakçılar çizilmiş projelerdeki isimleri ,adresleri vs silip bu bilgileri internette bulduğu 100’lerce müteahhite gönderiyor.

Bu müteahhitlerden 1’si bu emlakçıyı aradığında soracağı sorular şunlardır:Arsa sahipleri kendi arasında anlaştı mı?

  • Tam olarak istekleri nelerdir?
  • Mevcut yapıda kaç daire var?
  • Bu projeyi kim çizdi?
  • Teminat ne kadar istiyorlar?
  • Şartlar nedir? Gibi gibi.

Tüm bu sorulara emlakçıların tek bir cevabı var: “ Ahmet bey istekler şunlar, her şey hazır, olur derseniz yarın notere gidip imza atılabilir.”

Müteahhit arsa sahibiyle görüşmeye gittiğinde karşılaşacağı manzara %90 ihtimalle şu şekildedir: Kendi emlakçısının yanında 2 emlakçı daha vardır çünkü onlar birbirine bağlı birbirlerini bulmuşlar. Görüştükleri arsa sahipleri sadece birkaç kişidir, diğer arsa sahiplerinin onla bir alakası yoktur. Emlakçılar müteahhite, arsa sahiplerinin teminat istemediğini söylemiştir ama arsa sahibi hiç de öyle demiyordur. Emlakçılar arsa sahiplerinin %55 istediğini söylemiştir ama sahibiyle görüşünce %60 olduğunu öğrenirsin. Emlakçıyla görüştüğünde müteahhite kalan dairelerin üst kattakiler olduğunu söylerler ama aslında alt kattaki dairelerdir. Bu liste böyle uzar gider. Bu durumda, o ortamda emlakçının yüzüne tüm bunlar vurulur ama o zaten çok pişkindir. Ben %55’i kabul ederler diye düşündüm. Referanslarınızı gösterir teminatı hallederiz diye düşündüm. Yok öyle hissettim, yok böyle düşündüm.
Arsa sahibinin ise tek bir cevabı var: Kardeşim siz manyak mısınız? Kim bu emlakçı? Ben bunu tanımıyorum ki, bunu da…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*