Barterla İş Yapmak

0
795
dental practice barter

Barterın inşaattaki anlamı: verilen hizmet karşılığında daire/ofis vb alma yöntemi.

Piyasada barter’a bartır derler, Flywood’a pleymut dedikleri gibi.

Örnek üzerinden anlatalım: Müteahhitin yeterli parası yok, binanın betonarme işçiliği için para vermiyor, aldığı hizmet karşılığında binadaki 2 dairesini veriyor. Bu durumda hizmeti veren kişinin aldığı daire değerinin biraz altında oluyor ki hiç para almadan bu işi yapmayı kabul etsin. Müteahhit açısından avantajı ise cebinden para çıkmadan inşaatı bitirebilmesi. İnşaatı nakit parayla yapmadığı için kârı düşüyor ama yine de parasını kullanmadığı için müteahhit açısından da kârlı.

Barter yönteminin kullanılabileceği iş kalemlerinin pahalı kalemler olması gerekiyor. Örneğin ufak bir binanın sıhhi tesisatını yapan firmaya/kişiye barterla iş verilmez çünkü yaptığı işin karşılığı 1 daire etmez. O yüzden barter genellikle beton, demir, kalfa, oda kapıları, mutfak ve banyo dolapları vb maliyeti yüksek kalemler için kullanılır.

Barterla iş yapan taşeronun nakit gücünün olması gerekiyor, çünkü inşaatın tamamını hiç nakit para almadan veya çok az alarak tamamlıyor. Malzemelere, kendi çalışanlarına vs ödeme yapması gerektiği zaman hakediş talep edemiyor.

www.insaathesabi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*