Arsamı Müteahhite vereceğime inşaatı kendim yapsam

0
1418

Müteahhit bu arsadan kaç para kazanıyor? Müteahhite verene kadar kendim(iz) yapsak? Diye düşünen 10-100-1000-104-105… ‘lerce insan var. Amcaların düşüncesini dışa vuralım, örnek üzerinden gidelim.

  • Bu bina bittikten sonra müteahhite ne kalacak? 10 daire.
  • Binada toplam kaç daire var ve bina kaç paraya biter? 30 daireli bina ve 4milyona biter.
  • Dairelerin tanesi kaç para eder? 600.000TL
  • Müteahhite 10 daire kalıyorsa 6.000.000TL kalacak, 4milyona binayı yapacak, 2milyon TL kârı mı olacak? Cevap: Evet

Amcam üstteki 4 maddelik hesabı kafasından 4dk’da yaptıktan sonra: Müteahhite 2 milyon verene kadar inşaatı kendim yaparım. Belki malzemeleri ve işçiliği onun yaptırdığından pahalıya yaptırırım ama en fazla 300.000-500.000TL fazla veririm, o kadarı bile fazla. İnşaatın hepsini yapacak param da yok ama bakanlık da 0 faizli bayağı destek veriyor. İnşaatı bir aşamaya getirdikten sonra da gerekirse az ucuza da bir daire satarım. En kötü 1.000.000TL ucuza mal etsem, o bile yeter.

Bu amcamlara 1 tavsiyem var: İnşaatın başına bir şantiye şefi koyun. Çok kaliteli birisi olsun. Hem ustaları, hem malzemeleri ayarlasın. Gerekirse 8-10.000TL maaş verin. 1 yıl sürse inşaat vereceğiniz 100.000TL’dir.

 

Bize o kadar para kaptıracağına! İnşaatı kendim yaparım fikrini bana söyleyen birkaç kişi olmuştu. Ben o kişilerin fikrine saygı duyup, tavsiye olarak kaliteli bir şantiye şefi istihdam etmelerinin iyi olacağını söylediğimde beni garipsediler. Onlara: O şekilde olmayacağını, kendiniz yapamazsınız, öyle saçma şey mi olur diye ters cevap vereceğimi beklediler, aksine tavsiye verince garipsendi işte.

Bu amcalar nihayetinde haklı olabilir. Şöyle ki: Müteahhitler her ne kadar çok aşırı kazanmasalar da zamana oranla birçok meslek dalından daha fazla kazanıyorlar. Ama müteahhitin kazandığı para sadece yaptığının karşılığı değil, aynı zamanda aldığı riskin de karşılığı… Risk kelimesini biraz düşüne durun siz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*