Arsa Sahipleri Arasında Anlaşmazlık !

0
1124

İstanbul/Avrupa Yakasında büyük bir adanın tamamına teklif veriyorduk. Adada yaklaşık 100 tane ufacık arsa var. Arsaların bazılarında binalar varken bazı arsalar boş. Bina olan arsalar da 1-2-3-4-5 katlı. 5 kattan büyüğü yok.

Bölgede emsal 1.00 ama ada bazında olduğu zaman veya 3000m² ‘den büyük olunca emsal 2.5 oluyor. Yani birleşip yapmak çok çok kârlı. Ama arsa sahipleri arasında sıkıntı var. Örneğin: 200m² arsası olan adam normalde tek başına inşaat yaptığında 200m² inşaat yaparken, birleştiklerinde 500m² oluyor. Ama adam şu anda hali hazırda 120m²’den 5 tane daire sahibi olduğunu ve bu dairelerini tekrar istediğini söylüyor. Adama arsasında zaten toplamda 5 daire olabileceğini belirttiğimizde beni ilgilendirmez diyor.

Adamın çözüm yolu ise çok değişik(En azından bana göre). Herkese mevcut dairesine göre teklif edin diyor. Yani 2 tane arsa düşünün ikisi de 150m², birinde 4 daire mevcut, diğerinde 1 daire mevcut. Adam diyor ki bana 4 daire ver, ona 1 daire ver, hiç binası olmayana da 1 daire ver. Ama emsal hesabı arsa m²’si üzerinden yapılıyor ve bu durumda mecvut binası küçük olana haksızlık oluyor.(Bana göre)

Ama buna benzer bir durum var. Bakanlık kentsel dönüşüme giren binalar yenilenirken binanın mevcudundaki daire sayısına göre kira veriyor. 1 daire varsa 1 kira, 10daire varsa 10kira, daire yoksa kira da yok. Tapusu, kiracısı, 1’den fazla dairesi olana göre sistem farklılık gösteriyor ama özetle böyle.

Ama her ne kadar bakanlık bunu böyle uygulasa da ben bunu yapamam.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*