Alçı Sıva Deyip Geçmeyin

0
800

Alçı sıva deyince aklıma hep duvarcı Kemal usta geliyor. Duvarcıyla alçıcının ne alakası var diyeceksiniz, hemen açıklayayım:

Duvarcı Kemal usta her ne kadar ahlaklı ve temiz çalışan bir usta olsa da duvarı ipinde örmeyi bir türlü başaramıyordu. Biz de duvar köşelerinin tam 90o olmasına dikkat eden bir firmayız, bu nedenle Kemal usta teraziyi kaçırdığında bizim duvarı teraziye almak için daha fazla alçı kullanmamız gerekiyordu. Örneğin: Kemal usta teraziyi 1cm kaçırsa, biz duvarın bir köşesine 1,5cm sıva yaparken diğer köşesine 2,5cm yapıyoruz ki tam terazi olsun.

Teraziyi kaçırmayan duvarcı mı olur diyeceksiniz, hiç sormayın bile, gayet de var ama tabii ki diğerlerine kıyasla biraz daha fazla istiyorlar. Peki değiyor mu? Eğer duvarlarınızı teraziye almak gibi bir derdiniz yoksa, köşeleriniz tam 90o değil de 92 veya 88 olsa da olur diyorsanız değmez. Ama bizim için değer. Sebebini sıva metrajı ve maliyetiyle anlatayım.

20 tane 100m² daireli bir binada yaklaşık olarak 4000m² duvar örülür.(İç ve dış duvarlar dahil)

Duvarların tam terazisinde olduğunu ve tüm duvarlara 1,5cm sıva yapılacağını düşündüğünüzde yaklaşık olarak 4500 torba alçı gider.(1paket=35kg) Kalınlığı 2cm yaptığınızda 6000 torba alçı gider. 1 torba alçının fiyatı 8,5TL civarındadır. Bu da 13.000TL yapar + ek süre + indirme parası + binaya 50 ton ekstra yük.

İşte o yüzden ben artık Kemal ustayla çalışmak istemiyorum. Ama piyasada düzgün ustaya m²’sine 50krş fazla vermemek için nice Kemal ustalarla çalışan müteahhitler var.

Ayrıca bu kadar alçı için en az 6-7 kamyon-tır gelmesi gerekir. Genelde usta, şantiyeye gelen alçıyı indirmez, müteahhit alçıyı indirmesi için bir amele tutar, ona da indirdiği torba başına para verir. Onun da piyasası çok farklı olmakla birlikte torbası 30-40krş civarındadır. Yani 5000 torba alçıyı 2000TL’ye indirirler. Siz 2000TL’yi önemsemiyor olabilirsiniz ama maliyet hesabı yaparken en ince detaylara kadar hesap yapıyoruz, başarılı olmamızın sebebi de bu.

Bilinmesi gereken şey şudur: İnşaatın maliyeti bir bütündür, duvarı ucuz yaptırmış olabilirsiniz ama acısı alçıdan çıktıktan sonra kârlı olan siz değilsiniz!

www.insaathesabi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*