%6 Komisyon İsteyen Emlakçı

5
3327

%6 komisyon bazılarınıza az geliyor olabilir ama aslında hiç de öyle değil.

Hemen örnek bir bina yapalım ve örnek üzerinden anlatalım.

Müteahhit amcamız İstanbuldaki bir arsanın maliklerine %70 oranında teklif verdi. Teklif verdiği binada 20 daire oluyor. Yani müteahhite bina bittikten sonra 6 daire kalıyor. Müteahhitin bu inşaat için her şey dahil toplam maliyeti 4.000.000TL civarında tutuyor.(Arsa sahiplerine ödediği aylık kira, taşınma, teminat, iskan vs. her şey dahil)

Bu amcamız bu kadar uğraştan sonra kendine kalan daireleri 900.000TL’ye sattıktan sonra yaklaşık 5.500.000TL ciro yapıp, 1.500.000TL kâr etmeyi öngörüyor.

Buraya kadar her şey tamam şimdi emlakçıya geçelim.

Emlakçı, müteahhit amcamınız dairelerini satıp %6 komisyon istiyor. Bazen hepsini müteahhitten istiyor, bazen bir kısmını müteahhitten alıyor. Bazen hepsini müşteriden istiyor. Çoğu zaman bu kadar yüksek oranla anlaşamıyorlar, 4-5 oranla anlaşılıyor. Ama çok büyük bir kısmının direk %6 istediğini bizzat biliyorum. 20 sene okul okudum, matematikle büyüdüm, şu emlakçının hesabını yapamadım gitti.

5.500.000TL’ye tüm daireleri sattık diyelim. %6’sı 330.000TL yapar.
Müteahhitin kârı zaten 1.500.000TL.

Yani müteahhitin kazandığı paranın %20’sini mi kazanacak ?!*=?2!!!

Böyle bir para kazanma şekli mi var ya, sinir olmamak elde değil. Emlakçılık mesleğine karşı çıkmıyorum, yanlış anlaşılmasın da;

Marka ayakkabı giyip, 2000TL’lik saat, hava güneşli olmasa da rayban(P) gözlük, kırmızı ciks bir ceket, kolunda bilezik, şekilli saçlar, macbook seni kurtarmaz kardeş.. Bu tip emlakçılara gıcık olmakla beraber; işini yapan, adam gibi çalışan, dürüst, efendi emlakçılara saygım sonsuz.

Benim gözümde emlakçının alması gereken komisyon oranı %1-2’dir. Bu benim görüşümdür, piyasada ise bu oran benim gördüğüm kadarıyla %2-%6 arası değişmektedir.

5 YORUMLAR

 1. Yurticini bilmiyorum ama yurtdisinda isi getiren araci, yani isverenden isi bagliyan ve hicbirsey yapmayanlarin komisyon oranlari sozlesme bedeli uzerinden %3. Sizin ornekte emlakci hem bu orani aliyor ustune satma komisyonunu aliyor. Satma komisyonunu almasa makulmus, muteahhitte onun musterisi.
  Sonucta yaptigimiz is uzay gemisi degil, yapacak cok firma var ve yapmaktan ziyade isi alabilmek onemli. Proje ne kadar zor olursa olsun yapilamayacak is yok alinamayacak is var derler. Tr de bir arsa olsun cevredeki butun firmalar geliyor malsahibi ile konusmaya ve birbirini oldurup bedavaya is yapiyorlar, bu is yurtdisinda da boyle son 3 e kalanlar hep turk firmalaridir ve birbirini kirarlar. He bunlarin bir kismi piyasadan cekilir vs ama alttan baskalari gelmeye devam ediyor maalesef.

 2. İstanbuldaki bir arsanın maliklerine %70 oranında teklif verdi. Teklif verdiği binada 20 daire oluyor. Yani müteahhite bina bittikten sonra 6 daire kalıyor.
  bu cümleden anladığım yer sahibi parayı götürüyor, aslında müteahhite kalan 6 daire bile para değil zaten 900bin tl lik daireleri satması uzun zaman alıyor, ben müteahhit olsam bu işe girmem, konut fiyatlarının neden şiştiği de bu yazıdan anlaşılıyor, arsa sahibinin bedelini max. %20 lerle kısıtlamak lazım o da en fazla, böylece hem konut fiyatları düşer hem de arsa fiyatları böyle acayip değerlere gelmez, müteahhitlik yapacağım parayla arsa alır başkasına veririm binayı yapsın diye çok daha fazla kazanıyorum böyle düzen olmaz. Bursa’da da kayapa bölgesinde %50 ile inşaat yapıyorlar, daha ortada yol yok okul yok hiç bir şey yok ev fiyatlarına internetten bir bakın, o bölgenin yaşanır hale gelmesi en az 7-8 yıl sürecekken istanbulda 0 ev fiyatına dire satıyorlar

 3. Doğan bey malesef işler bu şekilde yürüyor. Geçenlerde bir arsa sahibi aradı. Arsamız bu dedi. %82 teklif veren var siz kaç verirsiniz dedi. O kadar veremeyiz dedim kapattı. Hala %83-84 bulabilirmiyim diye arıyor. Gerisini siz düşünün

 4. Peki bir de diğer pencereden bakın, siz bir başka blog yazınızda iyi bir şantiye şefi için 8-10.000 TL maaş öngörmüştünüz. 1 yıl proje bazlı çalıştırılabilecek oldugunu varsayarak 100.000 TL.

  Aynı kalifikasyonda bir gayrimenkul danışmanı ve aracısını şirketinizde kurumunuz bünyesinde sizin adınıza senede 1 tane iş tamamlaması için çalıştırmayı tercih ediyormusunuz ? yoksa diğer çoğu yazınızda bahsettiğiniz öngörü ve genel tecrübe edinimi üzerinden ” piyasada bilmem kaçbintane emlakçı var” “haber ederiz bulurlar birşeyler” mantığı mı baskın gelir veya geliyor ?

 5. Can bey 2 kere okudum ama anlayamadım ne sorduğunuzu.
  Senede 1 tane iş bulmak için demek istediyseniz çalıştırıyoruz zaten. Ama bulamıyorlar orası da ayrı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*