2017 YOLUNDA KONUT KRİZİ OLUR MU?

0
1125

Fatih Demir abimin yazısı bana gelen birçok sorunun cevabı olacaktır.

2016 yılında ülkemizde yaşanan bir çok olaydan sonra konut satışları rakamlarının düşüş göstereceği,  sonrasında fiyatları düşmeye başlayacağı tahmin ediliyordu. Hatta bu konu hakkında güncel basında ve medyada bazı haberler ve yazılar gündeme geldi.

Bununla ilgili yazılar yazan köşe yazarları veya konu ile ilgili açıklama yapmaya çalışan program katılımcıları farklı yorumlar yaptı.

Ben sektörün içerisinde olan uzman bir gayrimenkul danışmanı olarak konu ile ilgili sizinle bazı tespitlerimi , öngörülerimi ve deneyimlerini paylaşmak istiyorum.

Konut krizinin ne olduğunu öncelikle tanımlamak gerekiyor.  Ben şahsen kriz kavramının başlı başına herkesin kafasında farklı bir anlam oluşturduğunu düşünüyorum.

Mesela ;

konut satışlarında adetsel olarak %15 lik düşüş acaba krizi mi demektir?

konut fiyatlarındaki %20 lik bir düşüş kriz anlamına mı gelir?

kriz için ne kadarlıı bir fiyat düşmesi gerekmektedir?

Piyasadaki her şeyde olduğu gibi konut fiyatlarında da krizi ve fiyatlardaki düşüşü belirleyen tek şey piyasadaki taleptir. Talep artması veya talebin devam etmesi, piyasanın normal seyirde devam etmesi ve satışların belirli bir hızla büyümesi anlamına gelir.

Yani şartlar ne olursa olsun ben hep onun fiyatlarda bir gerileme olmayacak yani bir kriz olmayacaktır.

Amerika’da 2008 yılında olan konut krizinin esası konut değil, banka krizidir. Bankalar sadece konut kredisi vermemiş, aynı zamanda konut kredilerini de kağıt olarak ikincil piyasada kredilendirmiş, onu da 3. piyasalarda satmış vs.. yani sanal piyasa oluşturup sonrasında batmışlardır.

2017 yılında konutta talep olacak mı?

Çok farklı tehlikeler atlattığımız 2016 yılında, ülkemiz Cumhuriyet tarihinin konut satış rekorunu kırdı. Bu yazdığım cümlem, size gelecek hakkında en büyük önerim olacaktır.

15Temmuz gibi bir bölme girişime rağmen dahi insanlarımız ülkenin geleceğine güvenerek yatırım yaptı.

Ayrıca ülkemizde her yıl

600.000 çift evleniyor.

100.000 çift boşanıyor.

Yüzbinlerce genç üniversiteden mezun olarak iş hayatına başlıyor.

Binlerce konut kentsel dönüşüme giriyor ve insanlar eski evlerinden çıkıp yeni evlere ihtiyaç duyuyor.

Genç nüfusumuz sayesinde hem oturumluk hem yatırımlık konut arayanlar oluyor.

Bunlar gibi ülke ve nüfusumuzun dinamiklerini alt alta toplatığınızda her yıl yüz binlerce yeni konut ihtiyacı olduğunu görürsünüz.

Nitekim 2016 yılında dahi satışın artmasında bunların etkisi olmuştur.

2017 yılında bildiğiniz gibi Nisan ayında cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu olacak. Bu tarz referandumlar hangi ülkede olursa olsun piyasada karışıklık oluşturmasına rağmen, şu an ülkemizde daha referandum gelmeden dahi yılbaşı sonrasında emlak piyasası hareketlenmeye başladı. Yani ilk sinyaller olumlu gelmeye başladı.

Bunun yıl ortasına doğru daha da hızlanması ve 2017 yılının da emlak piyasası ve yatırımcılarının memnun ayrılacağı bir yıl olması bekleniyor.

Konuya ilgiliyseniz şunları da okuyabilirsiniz.

http://fatihdemir.com.tr/kriz-olursa-ev-fiyatlari-ne-olur/

http://fatihdemir.com.tr/konut-krizi-ne-zaman-olacak/

http://fatihdemir.com.tr/konut-fiyatlari-duser-mi/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*